Недостиг на популярни антибиотици в Русия: изчезването на рокситромицин и други медикаменти
В поне 25 руски региона от аптеките са изчезнали лекарства, съдържащи активната съставка рокситромицин, съобщава вестник "Известия" въз основа на данни от регионални аптеки, цитирано от News.bg.
Според публикацията, липсват и три други популярни антибиотици: еритромицин в аптеките на 12 региона, кларитромицин в шест, а азитромицин в пет региона на страната. Тези медикаменти са широко използвани антибиотици, отбелязва вестникът.
И четирите лекарства са в недостиг в региони като Дагестан, Крим, Чечня, Кабардино-Балкария и Карачаево-Черкезия.
Продажбите на тези лекарства са спрени в редица региони, поради преминаването към по-съвременни медикаменти, предполага Николай Беспалов, директор по развитието на RNC Pharma. Според него, тези антибиотици вече се използват по-рядко и попадат в категорията на нишовите лекарства, предписвани при специфични заболявания или за пациенти, при които другите лекарства крият рискове.
Производството и доставките на тези лекарства са рязко намалели през последната година, като вносът от Китай не успява да задоволи нуждите на руския пазар.
Тези антибиотици се използват широко за лечение на пикочно-половата система, кожни заболявания и меките тъкани, както и при лаймска болест, обяснява пред "Известия" общопрактикуващият лекар Светлана Каневская.
Според Арутюн Варданян, общопрактикуващ лекар и пулмолог, тези лекарства са заменими и недостигът им не е катастрофа. Лекарите разполагат с други ефективни антибиотици за лечение на инфекциозни заболявания като пневмония и възпалено гърло, отбелязва Марина Бережная, началник на отделението за спешна и неотложна помощ в Европейския медицински център.
Въпреки това, Павел Хорошев, друг медицински специалист, подчертава, че макар тези лекарства да са заменими в повечето случаи, има ситуации, в които те са незаменими. Например, при лечение на инфекцията с бактерията Helicobacter pylori, водеща до гастрит и пептична язва, в 98,5% от случаите се предписва кларитромицин, за който няма аналози.
Прочети цялата публикация