Fakti.bg | 21.10.2024 07:59:38 | 15

Макун се нареди до две "сини" легенди – Соколето и Гонзо

Да вкараш в последните минути единствения гол за Левски в издание на вечното дерби е постижение, с което могат да се похвалят малцина. А досега за това се изискваше и името ти да е Георги. От 20 шампионатни победи на Левски с 1:0 срещу ЦСКА едва 4 дойдоха по този драматичен начин, а Кристиан Макун се нареди до две "сини" легенди – Георги Соколов-Соколето и Георги Иванов-Гонзо.

Венецуелският централен защитник отбеляза второ победно попадение, откакто акостира на „Герена“ – първото бе срещу Арда на 29 септември т.г., пак след корнер, но за крайното 2:1.

Победите с 1:0 на Левски над ЦСКА с късни голове

В средата на 60-те години на миналия век в синия фолклор добива популярност лафът „Пазете Гунди до последните секунди“. Той обаче се ражда не след късен гол на Георги Аспарухов срещу ЦСКА, а след негово емблематично изпълнение в столично дерби със Славия. Синята икона обаче има пръст в първото късно попадение за 1:0 за Левски в историята на дербито. На 13 септември 1964 г. груб мач между вечните съперници, игран също на националния стадион „Васил Левски“, клони към разочароващо нулево равенство, когато в предпоследната минута на редовното време Аспарухов пуска топката в коридор към Георги Соколов, който хитро се промъква покрай червените бранители Иван Василев-Цапето и Борис Гаганелов и технично шутира покрай излезлия да го пресрещне вратар Стоян Йорданов, а топката бавно спира в мрежата зад стража. Този дуел от 4-ия кръг на някогашната А група сякаш дава сигнал за син щурм към шампионския трофей, който в края на сезона отново се озовава в клубната витрина след мъчителна 12-годишна пауза.

24 октомври 1997 г. пък бележи нова ера във вечното дерби – появата в него на централния нападател на сините Георги Иванов. В своя дебют в най-вълнуващия футболен сблъсък у нас Гонзо има щастието да отбележи единствения гол в 84-ата минута. След прострелно центриране на Владимир Иванов сегашният шеф на БФС засича топката на мокрия терен, за да влети тя в мрежата – 1:0. Успехът, макар и минимален, подобно на сегашния прекъсва сините неблагополучия в дербито, продължили близо 2 години. А по интересно съвпадение левскарите и тогава носят фланелки с три големи бели ленти…

За следващия късен гол за тима от „Герена“ в дуела всички си спомнят и той влезе в историята като „Кървавия“. Героят отново е Гонзо, а денят – 13 май 2000 г. Страстите са нажежени до червено, защото в пряк сблъсък на стадион „Георги Аспарухов“ двата гранда решават спора за титлата. Докато Димитър Бербатов от отсрещния лагер се спъва в топката, излязъл сам срещу вратаря Димитър Иванков, другият централен нападател Иванов хвърля в екстаз синя България. Той изпреварва пазача си в червено, засича с окървавената си глава центриране на Димитър Телкийски от пряк свободен удар и с невероятна парабола я изпраща във вратата. „Играхме трагично, но Господ бе син – заявява след драмата тогавашният изпълнителен директор на Левски Наско Сираков. – През есента ЦСКА ни победи с гол в първата минута, сега ние си го върнахме с гол в последната.“ 1:0 прави преднината на сините внушителна и в края на сезона те триумфират с титлата след петгодишна пауза. Дали и сега 1:0 в дербито ще катапултира тима от „Герена“ към шампионските лаври, само времето ще покаже…

От 20-те победи на сините с най-малкото цифрово изражение в елитната група обаче само 6 са с голове до почивката, а в 14 от случаите развръзката се случва през вторите полувремена. Вечният голмайстор на дербито Георги Иванов е футболистът, осигурил най-много успехи с 1:0 – три, следва Георги Соколов с две.

ЦСКА пък 17 пъти досега е надделявал с 1:0 срещу Левски в първенството, като 7 от попаденията са през първите 45 минути, а останалите 10 след почивката. Сред тях се откроява шампионското 1:0 с гол на Христо Стоичков на 30 май 1987 г., както и победата на 30 октомври 1999 г. с най-бързия гол в историята на дербито – в 36-ата секунда, дело на Димитър Иванов, а късните попадения са на бранителя Пламен Крачунов в третата минута на допълнителното време на 15 март 2014 г. и на бразилския таран Фернандо Каранга в 84-ата на 18 март 2018 г. Последното 1:0 във вечното дерби пък бе в полза на ЦСКА и датираше отпреди близо 4 години – Али Соу бе точен на 18 декември 2020 г. в мач при закрити врата.