Орбан пристигна в Тбилиси, грузинската опозиция протестира пред парламента ВИДЕО
Премиерът на Унгария Виктор Орбан пристигна на посещение в грузинската столица Тбилиси, предаде "Франс прес", цитирана от БНР.
Целта на двудневната му визита е да подкрепи управляващата в Грузия партия "Грузинска мечта", която спечели парламентарните избори в събота. Преди посещението на Орбан, чиято страна е ротационен председател на Европейския съюз, върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреди управляващите там, че Орбан не представлява Съюза.
Вотът в Грузия беше оспорен от опозицията и президентът на страната, определяйки изборите като откраднати и призовавайки за протести.
Снощи хиляди хора се събраха на демонстрация пред парламента в Тбилиси, за да подкрепят европейското бъдеще на страната.
Председателят на Европейския съвет поиска разследване на подозренията за манипулиран вот в страната, предаде NOVA.
Шарл Мишел каза, че се налага сериозна проверка на всички нива. Изказването му дойде, след като европейските наблюдатели на изборите съобщиха за много нарушения. На пресконференция в Тбилиси те обясниха, че е имало купуване на гласове и натиск от управляващата партия. Според информацията тя е разположила свои камери в избирателните секции и е притискала хора, които може да са гласували за опозицията, казаха европейските наблюдатели.
Премиерът на Грузия отрече изборите да са били нечестни и каза, че инциденти имало навсякъде. В същото време президентът на Грузия Саломе Зурабишвили се появи на пресконференция на опозицията и посочи, че не признава обявения от властите резултат. Според нея страната е станала жертва на руска специална операция.
„Тези избори не могат да бъдат признати, защото това би означавало да признаем руското нахлуване. Аз не се върнах в тази страна за това. Нашите предци не са се борили за това. Няма да го допуснем. Никой не може да отнеме на Грузия европейското бъдеще”, заяви Зурабишвили.
„По време на нашето наблюдение отбелязахме случаи на купуване на гласове и двойно гласуване, особено в провинцията. Видяхме два свята - един в избирателните секции, където положението беше сравнително нормално, и един извън секциите. Където имаше следене на хора, контролиране на вота, широко разпространен натиск и организирана кампания за сплашване”, поясни Юлиан Булай, ръководител на наблюдателите от ПАСЕ.
Прочети цялата публикация