Дете загина при руски удар в Харков, ранените са десетки. САЩ наложиха нови санкции на Москва
Руска планираща бомба порази жилищна сграда в украинския град Харков, съобщи областният управител на Харковска област, предаде БТА.
Бомбата се е взривила на четвъртия етаж на висока жилищна сграда, поясни в "Телеграф" областният управител Олег Синегубов. Ударът е причинил пожар и е разрушил по-голямата част от един от входовете на блока, предаде Ройтерс.
Най-малко един човек е загинал. Жертвата е дете. Ранените са най-малко 29, съобщи Синегубов.
Според кмета на Харков Игор Терехов няколко етажа от 9-етажната сграда са били разрушени.
Руското военно взаимодействие със Северна Корея не нарушава международните закони. Това заяви постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност на ООН Василий Небензя, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
"Бих искал да подчертая, че руското взаимодействие с Корейската народнодемократична република във военната и в друга област е в съответствие с международните закони, а не е в нарушение на тях. То не е насочено срещу трети страни“, каза Небезня.
Постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност добави, че обвиненията, идващи по-специално от САЩ, че севернокорейски военни са на фронта срещу Украйна са само обикновени твърдения, допълва Франс прес.
"Тези изявления, касаещи севернокорейски военни на нашия фронт, са само обикновени твърдения и се правят само, за да отклонят вниманието от наистина значими проблеми, които застрашават международния мир и сигурност“, подчерта Небензя.
Той по-специално обвини Вашингтон и Лондон, че достигат нови върхове по отношение на дезинформацията.
"Но дори и всичко, което нашите западни колеги казват за сътрудничеството между Русия и Северна Корея, да е вярно, как става така, че САЩ и техните съюзници се опитват да налагат една погрешна логика, като твърдят, че те имат правото да помагат на режима на Зеленски, да мобилизират отбраната и разузнаването на НАТО, докато съюзниците на Русия нямат правото да правят същото“, каза Небензя.
По време на заседанието на Съвета за сигурност редица постоянни представители обаче подчертаха, че има заплаха от военното сътрудничество на Русия и Северна Корея. Британската постоянна представителка Барбара Удуърд изрази безпокойство от ползите, които Пхенян би могъл да извлече от изпращането на военни в Русия, по-специално от една руска военна помощ, която рискува да засили още повече напрежението на Корейския полуостров.
Според Вашингтон и Сеул около 10 000 севернокорейски военни се намират в Русия. Пентагонът заяви във вторник, че е открил малък брой севернокорейски военни в руската Курска област.
Ако действително севернокорейски военни са разположени в Русия, това ще представлява допълнителна ескалация на севернокорейската подкрепа за войната на Русия срещу Украйна, заяви днес френският постоянен представител Никола дьо Ривиер. "Ще става дума за вражески акт, който ще има директни последствия върху сигурността на европейците, международния мир и сигурност и само ще увеличи страданието на украинския народ“, добави той.
Постоянният представител на САЩ в ООН Робърт Ууд предупреди, че ако влязат в Украйна, севернокорейските военни ще си тръгнат в чували за трупове оттам, предаде Франс прес. „Затова ще посъветвам президента Ким Чен-ун да премисли два пъти, преди да се впусне в едно необмислено и опасно поведение“, добави Ууд пред Съвета за сигурност.
ООН от своя страна заяви, че не може да потвърди обвиненията за севернокорейски военни в Русия.
"Следим с дълбоко безпокойство наскорошните информации относно военен персонал на Северна Корея, разгърнат в Русия, в това число и възможното му разгръщане в зоната на конфликт“, заяви заместник генералният секретар на ООН Мирослав Йенча, отговарящ за Европа. "ООН не разполага с допълнителни детайли относно това развитие и не е в състояние да провери или потвърди обвиненията или разпространените информации“, добави той.
Междувременно представители на неправителствената организация „Амнести Интернешънъл“ протестираха в Брюксел.
Те призоваха руските власти да отменят законите за цензура, свързани с войната в Украйна, както и за „незабавното и безусловно“ освобождаване на затворниците, задържани за позицията си против войната, предаде белгийската новинарска агенция Белга, цитирана от БТА.
Протестиращите на „Амнести интернешънъл“ разпънаха плакат пред Постоянното представителство на Русия в ЕС в Брюксел, на който бяха изобразени трима руски граждани, които са в затвора или са обвинени в престъпление.
На плаката бяха изобразени общинският съветник от Москва Алексей Горинов, осъден на седем години затвор за критика на войната в Украйна, журналистката Мария Пономаренко, обвинена в „разпространяване на невярна информация за руските въоръжени сили“, и Владимир Румянцев, инженер по топлотехника, осъден на три години затвор за разпространяване на „невярна информация“ за руски нарушения на международното право.
„В Русия приетите през 2022 г. закони за цензура на темата за войната превръщат в наказуемо престъпление критикуването на агресията срещу Украйна и военните престъпления, извършени от руските сили“, каза директората на френскоговорящия клон на „Амнести Интернешънъл“ в Белгия. Самото използване на думата „война“ може да се смята за престъпление и да доведе до присъда до 15 години затвор.
Неправителствената организация също така заяви, че ще представи петиция, подписана от 16 хил. души в Белгия, в която се призовава за прекратяване на законите за цензура. Около 330 хил. души по света са подписали подобна петиция.
Прочети цялата публикация