В Истанбул "Газпром" ще има газов хъб
Идеята за газов хъб в Турция за първи път бе лансирана от руския президент Владимир Путин през октомври 2022 г. след експлозиите на газопровода „Северен поток“.
Преговорите на Турция с Русия за сключване на споразумение за газов хъб са в ход. Хъбът в Истанбул може да започне да функционира през 2025 г., припомня БГНЕС.
Това каза турският министър на енергетиката Алпарслан Байрактар.
„Създадохме силна инфраструктура за търговия, която може да заработи още през 2025 г. във финансовия център в Истанбул в рамките на партньорството между Боташ и Газпром“, каза Байрактар пред в "Милиет".
„Изпратихме (на Русия) меморандум за разбирателство“, каза Байрактар и добави, че руският президент Владимир Путин е казал на турския си колега Ердоган, че ще даде указания на Газпром за газовия хъб. Байрактар съобщи още, че ще бъде създаден Истанбулски газов индекс, което означава, че цените на газа ще се определят в Истанбул, а Русия ще продава своя газ на цени, основани на този индекс.
Турция, която обяви амбицията си да се превърне в газов хъб, като увеличи както вноса, така и износа, е в процес на договаряне на сделки за доставка с производители и потребители.
По време на посещението на Ердоган в Русия за срещата на върха на БРИКС през октомври турските и руските лидери продължиха да обсъждат начините за развитие на потенциала и спецификата на проекта за създаване на газов хъб в Турция.
Идеята за газов хъб в Турция за първи път бе лансирана от руския президент Владимир Путин през октомври 2022 г. след експлозиите на газопровода „Северен поток“.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изрази значителен интерес към идеята, тъй като Русия се стреми да замени загубените продажби за Европа. Усилията на страната да се превърне в газов хъб се възобновиха през септември 2023 г., когато Путин и Ердоган се срещнаха в Сочи. По време на срещата беше споменато за пътна карта между руската енергийна компания Газпром и турската корпорация за петролопроводи Боташ, като следващият ход е създаването на съвместна работна група.
Прочети цялата публикация