Fakti.bg | 03.11.2024 14:51:54 | 46

Иван Бакалов: Глупав ли е Слави Трифонов или помага за изборните измами?

Слави Трифонов предлага да се изчистят избирателните списъци от т. нар. „мъртви души“. Като се изчистят списъците, избирателната активност щяла да стане „много по-висока и тогава всеки, който си мисли, че може да купува гласове, ще отиде на политическото бунище“.

Според съчинената от ИТН декларация, изчистването на избирателните списъци от „мъртви души“ ще премахне: „купен и корпоративен вот“, „неспазването на изборните правила, на препоръките на ЦИК, неглижирането на видеонаблюдението; надписването, унищожаването и фалшифицирането на протоколи и бюлетини“. Изобщо панацея, отбелязва Иван Бакалов в коментар за E-vestnik.

Дали ще стане така?

Първо, какво представляват „мъртвите души“ в избирателни списъци?

В списъците са всички българи с ЕГН над 18 години, по адресна регистрация. Последно, те са 6,6 млн. – повече от населението в България, барабар с непълнолетните.

Системата ЕСГРАОН, създадена в началото на 70-те години при соца, регистрира в избирателни списъци всеки българин с ЕГН над 18, независимо къде е. Но около 2 млн. от тези българи са емигранти или временно работещи в чужбина.

Някои живеят в чужбина от 10, 20 или 30 години и повече. Собственици са на жилища в България, не са се отписали от българския си адрес. Много от тях не смятат да се връщат, но имат български паспорт, имат ЕГН и неизменно присъстват в избирателни списъци на домашния си адрес в България. Отписани са от тукашните списъци, само ако изрично са се регистрирали по местоживеене в чужбина. Повечето не го правят. Нещо повече – на избори в Щатите, примерно, или другаде, се явяват в изборния ден пред секционната комисия и тя ги вписва срещу лична карта. Трябва само да подпишат декларация, че не са гласували и няма да гласуват другаде. Така присъстват в два списъка, един там, друг на домашния адрес в България.

Така българи, които гласуват например във Великобритания, присъстват и в списъци в България. В началото на 90-те тези, които присъстват в два списъка, ги наричаха „избиратели фантоми“. Сега – „мъртви души“. Има и такива – някои са починали. Живеят от 30 години в чужбина и умират там. До България не достига смъртен акт и не го заличават от списъка. В нашите общини на домашния им адрес се води като избирател, над 18 години. (Бел. авт.- – така например в старата ми махала в София, със съседи установихме, че наш съсед, който живее в Швеция над 30 години, е починал преди няколко години, но излиза вече няколко пъти в избирателните списъци). Има и починали у нас, които по някакви забатачени административни причини не са заличени от списъците.

„Мъртвите души“ са по-малък проблем от „двойно живите“, които присъстват в избирателни списъци и в чужбина, и в България. Добре че от многохилядното българско население в Чикаго, например, гласуват само няколко хиляди. Иначе избирателните списъци ще се увеличат с най-малко 100 хил. души, защото те могат да се впишат в изборния ден да гласуват там, и същевременно присъстват в избирателни списъци в България.

Този въпрос законодателите опитаха да го решат с т. нар. активна регистрация. Въведоха задължително гласуване през 2015 г. Санкцията, ако не гласуваш, беше да отпаднеш от избирателния списък след две последователни негласувания. Конституционния съд видя в това нарушение на конституцията, отнемало се правото на глас. Пак демагогия, защото не се отнема – можеш да отидеш в деня на изборите с лична карта по адресна регистрация и да те впишат в списъка. Възможността да се изчистят списъците веднъж е блокирана от Конституционния съд и няма много варианти това да стане отново. Така задължителното гласуване остана на книга, а избирателните списъци продължават да се пълнят.

Оттогава е и графата „не подкрепям никого“ – за да даде възможност при задължително гласуване избирателят да се отчете, макар че не харесва никоя партия. Само че „не подкрепям никого“ е равно на недействителен глас, не се брои за нищо, освен за избирателна активност.

И така – кое изборно нарушение може да премахне изчистването на списъците от „мъртви души“, както си го представя Слави Трифонов?

– Купуване на гласове, вече омръзнало на хората, без да има решение. Никакво изчистване на избирателни списъци не може да помогне, гласа си продават хора, които не са „мъртви души“. Системата е отработена само с хартиена бюлетина. Затова и Борисов непрекъснато създава недоверие към машинното гласуване – „пипат машините“. И ИТН се включиха в акция срещу машинното гласуване, по тяхно искане го отмениха изцяло на по-предишните избори.

– Превръщане на подадени действителни бюлетини в недействителни – достатъчно е да драснеш още една чавка на редовна бюлетина. Масова практика по секционни избирателни комисии в малки населени места (и не само), където местни се наговарят и си правят комисия от свои хора, а общини и районни комисии пречат на представители на някои партии да ги включат в секционни комисии. Превръщане на действителна бюлетина в недействителна не може да стане с гласуване с машини – няма как да драскаш по разписката от машината.

– Един гласоподавател гласува от името на 10-20, явява се с личните им карти пред комисията от свои хора и тя ги вписва като редовно гласували. Обикновено в ромски махали. Личните карти са предоставени от притежателите срещу заплащане.

– Попълване на празни бюлетини за определена партия и пускането им в урните – прави се след края на изборния ден, при броенето. Откакто има видеонаблюдение се виждат такива случаи на попълване на празни бюлетини и на преференции.

– Вписването на изброени валидни бюлетини за някоя малка партия като гласове за друга партия, в друга графа. Такива случаи има дори в София – млади избиратели гласуват за пръв път, примерно за „Зелените“. После виждат в протокола на секцията, че не е вписан нито един глас за „Зелените“. А например на тези избори десетки гласове за „Величие“ са вписани в съседни графи за други партии.

– Гласуване в България от името на избиратели в чужбина – като в някой квартал, село, се знае кой е в чужбина, в комисията гласуват вместо него и го подписват. Никой не проверява подписи в избирателни списъци.

– Корпоративен вот и под натиск. Местните земеделски и др. общински служби, РЗИ, РИОПС и др. притискат местни магазини, фирми, земеделски производители с по 10-20 работници и др., да осигурят гласове за ГЕРБ, защото от тях зависи издаване на разрешителни, санкции за нарушения и т. н. Така партията държава ГЕРБ, която е назначила навсякъде свои хора, си осигурява гласове на зависими. Същото направи на последните избори и ДПС-Ново начало на Пеевски, където местната власт е в техни ръце.

С изчистването на избирателните списъци от „мъртви души“, както иска Слави Трифонов, може да се ограничи само частично едно от изредените извращения с изборите. Предложението на практика е лъжа и демагогия, която отклонява вниманието от истинските решения.

Прочети цялата публикация