Русия изведе в орбита два хелиофизични спътника
Космическият кораб Союз изведе в орбита хелиофизичните спътници Йоносфера-М № 1 и № 2, каза представител на Роскосмос, цитиран от РИА Новости.
Корабът изведе горната степен "Фрегат" с двата апарата в ниска околоземна орбита за 9 минути и 24 секунди.
След отделянето на йоносферата Фрегат ще трябва да достави 53 малки апарата в работни орбити, включително 28 спътника от системата за автоматична идентификация на кораби SITRO-AIS на компанията Sputniks (част от Sitronics Group), както и 16 учебни спътника. на научно-образователния проект Space-π и първия руско-китайски ученически спътник „Friendship ATURK“, както и апаратите Kowsar и Hodhod на частната иранска компания Space Omid.
Както каза директорът на IKI Анатолий Петрукович пред репортери след изстрелването, важността на изучаването на йоносферата се крие във факта, че именно тази област от околоземното пространство отразява влиянието на Слънцето върху планетата. Според него в частност ефективността на навигационните системи и други технически устройства, свързани с предаването на радиосигнали, зависи от състоянието на йоносферата.
Сателитите Йоносфера-М, тежащи по 430 килограма всеки, от орбита на височина 820 километра ще наблюдават физически явления в йоносферата на Земята, промени в нейната структура, смущения в електромагнитните полета, състава на земната атмосфера и разпределението на озона в горните му слоеве, както и ще следят радиационната обстановка. По-късно групата ще бъде попълнена с още два такива спътника и един Zond-M.
Прочети цялата публикация