Fakti.bg | 07.11.2024 11:52:48 | 45

Иран се готви за мащабно въоръжаване

Само дни след ответната атака на Израел срещу военни цели в Иран говорителката на иранското правителство Фатемех Мохаджерани обяви, че бюджетът за отбрана ще бъде увеличен с над 200%. Други конкретни цифри обаче тя не посочи. Институтът за изследване на мира СИПРИ в Стокхолм оценява бюджета за отбрана на Иран за 2023 г. на близо десет милиарда евро. Това е около половината от военните разходи на Израел. Иран се нарежда на четвърто място в Близкия изток по отношение на бюджетите за отбрана.

Удар и ответен удар

„Израелският ответен удар нанесе значителни щети на Иран. Но решението за увеличаване на бюджета за отбрана не е взето единствено по тази причина“, обяснява за ДВ експертът по Близкия изток Хамидреза Азизи от Германския институт за международни отношения и сигурност в Берлин. Той добавя: „През последните месеци чувството за сигурност в Техеран намаля. Развитието на събитията в Близкия изток и войната в Украйна поеха по посока, различна от тази, която Иран очакваше. Техеран разчиташе на своите пълномощници като Хизбула срещу Израел и на бърза победа на Русия в Украйна. Тези сметки обаче не излязоха.“

Войната в Газа продължава. Израел обяви, че ще унищожи радикалната ислямска организация Хамас, след като тя уби около 1200 души при терористичната атака срещу Израел на 7 октомври 2023 г. Европейският съюз (ЕС), САЩ и други държави смятат Хамас за терористична организация. Същото се отнася и за ливанската милиция Хизбула, подкрепяна активно от Иран, срещу която израелската армия предприе действия в Южен Ливан, тъй като тя редовно атакува Израел с ракети от 7 октомври насам. След убийството на лидера на Хизбула Хасан Насрала Иран изстреля огромен брой балистични ракети по Израел. Повечето от тях бяха прихванати от израелската противовъздушна отбрана. На 26 октомври Израел отговори с ответна атака, при която според Иран са били убити четирима ирански войници и един цивилен.

„Армията ни беше оставена да се оправя сама“, заяви разгневен журналист на пресконференция на говорителя на иранското външно министерство. “Не получихме нито модерната система за противовъздушна отбрана S-400, нито изтребителите SU-35S от Русия, която за войната си срещу Украйна се нуждае от нашите дронове и ракети. Как правителството оценява това безсрамно отношение на агресора г-н Путин?“, поиска да научи още журналистът.

Вредно сътрудничество в областта на отбраната с Русия?

След началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Москва значително засили сътрудничеството си с Техеран. По данни на украинското разузнаване до края на 2022 година Русия е закупила от Иран повече от 2 000 безпилотни летателни апарата. В средата на октомври Европейският съюз наложи нови санкции на Иран след съобщения за доставка на балистични ракети на Русия.

Твърди се, че Русия е обещала да достави на Иран модерната система за противовъздушна отбрана S-400. Някои варианти на тази система разполагат с радар, който може да открива дори съвременни стелт самолети, навярно дори американските изтребители F-35, използвани от Израел. Понастоящем Иран разполага с няколко системи S-300 - по-старото поколение на руската система за противовъздушна отбрана. Руските изтребители SU-35, които се обсъждат от 2016 г. и за които иранските пилоти вече са обучени в Русия, все още не са доставени от Русия.

„Израел показа, че ако иска, може да атакува цели по цялата територия на Иран, казва експертът по въпросите на тероризма Ханс-Якоб Шиндлер от трансатлантическия мозъчен тръст Counter Extremism Project (CEP) в интервю за ДВ. Очевидно той има предвид успешните мисии на израелски изтребители, които се върнаха невредими след поразяването на цели в Иран.

В търсене на съюзници

По данни на израелската армия в атаките са участвали над 100 изтребители, които са унищожили няколко военни обекта на иранска територия, включително съоръжения за производство на твърдо ракетно гориво, показват американски сателитни снимки. Това би могло да повлияе значително на способността на Иран да произвежда масово ракети, заяви пред Ройтерс Декър Ивлет от мозъчния тръст CNA във Вашингтон. Сред унищожените съоръжения вероятно е бил завод в Шахруд, на около 1200 км от западната граница на Иран.

Техеран обаче твърди, че израелското нападение е причинило само незначителни щети. Благодарение на интензивните дипломатически усилия в региона страната беше подготвена, обясни иранският външен министър Абас Арагчи. През последните седмици Арагчи се опита да убеди съседните на Иран държави да откажат на Израел да използва въздушното им пространство. Израел обаче извърши нападението през коридор, създаден от САЩ. „Иранското правителство активизира дипломатическите си усилия и сега търси диалог и със Запада, особено със САЩ“, потвърждава експертът по Близкия изток Хамидреза Азизи. „Техеран може да използва сегашните антируски настроения, за да се дистанцира от Русия“. Увеличаването на бюджета за отбрана означава и вдигане на заплатите на военнослужещите. Поради високата инфлация и продължаващата икономическа криза в страната това засилва недоволството сред държавните служители, посочва още наблюдателят.

Автор: Шабнам фон Хайн

Прочети цялата публикация