Fakti.bg | 15.11.2024 11:01:02 | 39

При "простия" Борисов имаше финансова дисциплина, а Асен и Кирил източиха енергетиката и бюджета с 18 млрд. дефицит

Минеков говори колко Борисов е страхлив и прост. Със схоластика всичко е точно – този е прост, аз съм умен. Не мога да си представя Минеков да управляваше държавата насред тромавата природа на посткомунистическата БАЛКАНСКА ПСЕВДОДЕМОКРАЦИЯ. Да трябваше да лавира между номенклатурни кланове, няколко силни племена от ДС структурите, редица бандити, произведени от живковата власт, когато апропо семейството на Минеков се е чувствало превъзходно, crème de la crème на комунистическия режим. Борисов управляваше едно опустошено общество в твърде голям шок с минимални опции за терапия, с критични напрежения, колективно оклеветяване и пр. Общество в преход, без умения за демокрация, с изграждащи се институции, тепърва обучаващи се политически маниери и т.н. И да, качествата на Борисов не са тези, които са необходими за професор в Националната художествена академия. Но те са точно тези, които му позволиха да реализира политическо дълголетие. Злоупотреби с изпълнителната власт съществуват винаги, откакто има изпълнителна власт. Видяхме и злоупотребите на Костовите кабинети, на царските кабинети, на Радевите кабинети, на кабинетите на шарлатаните и др.

Това коментира във "Фейсбук" Калина Андролова.

Минеков говори за „пирамида от прости и верни хора“, които образували държавното управление. А „ЛОВНАТА ДРУЖИНКА“ на Тодор Живков, сред която е бил и баща му, ПО-УМНА ЛИ БЕШЕ?!

„Ние живеем в диктатура на простащината“, заяви Минеков!

Да, защото интелектуалците не могат да управляват. Те могат да говорят само колко са прости управляващите, да дисидентстват и да се жалват от съдбата си, че светът не ги разбира. Затова американската доминация във втората половина на 20 век извади европейските интелектуалци от обращение в политиката и ги върна в университетите. Там да си бърборят на воля, но да не вдигат революции, да не създават школа на перманентния протест и вечната съпротива. Често протестите не търсят истината, а ПАРАЛИЗИРАТ държавността и се ползват като услуга за политическата опозиция. И в тази формула интелектуалците си разнообразяват ежедневието, а политиците са обект на бич и напрежение за разпределяне на властта помежду си. „Всяка власт предизвиква неудовлетвореност. Дори най-прочутите владетели в историята са знаели, че някъде в царството някой пияница ги пустосва по всевъзможни начини“, казваше един автор на исторически романи.

Дори емблеми като Шарл дьо Гол завършват с всенародни протести и лозунги „Дьо Гол – в архива!“ и „Сбогом, дьо Гол!“. Такава е природата на политиката. В политиката е ветровито, средата е враждебна.

Ние помним протестите на Отровното трио в София и смея да твърдя, че не просто липсваше КУЛТУРА НА ДЕБАТА! Ами имаше платена инструментализация! В Отровното трио Минеков съвсем не изглеждаше, нито пък звучеше като интелектуално сложен ум, а създаваше АТМОСФЕРА НА ПЪЛНА, СТОПРОЦЕНТОВА, БЕЗОТГОВОРНА ПРОСТАЩИНА, чиято цел е да свали една власт и да постави друга. Тоест класически ПРЕВРАТ! Е, видяхме другата власт! Интелектуалците Киро, Лена, Асен, Константинова, Венеция и др. Другата власт, тази на Минеков, се оказа далеч по-проста от тази, срещу която се водеха протестите. Ама толкова по-проста, че за три години държавата буквално се срина, доизточи и приключи. "Простият" Борисов поддържаше финансова дисциплина, сложните Асен и Кирил източиха енергийните дружества, отвориха 18 милиарда дефицит, увеличиха задлъжнялостта, а оттам и зависимостта на държавата, предлагаха се на външните фактори като СЛУГИ за каквото им посочат, за да ги придържат на хапчета във властта. Но вече толкова не ми се пише за шарлатаните, че мисля да спра дотук.

Това, което искам да кажа е, че парламентарните системи могат да бъдат блокирани, ако партиите се фрагментират прекалено много. Тогава и коалициите стават нестабилни, интересите са прекалено много и се конфронтират, алчността се повишава, въвежда се безотговорност, получаваме като резултат свръх-грабеж и мега-разруха. Това е, което наблюдаваме в момента в България. Така че когато Минеков говори за интелигентност на властта, нека кажем, че Отровното трио разрушаваше без да знае какво ще следва и без да може да съгражда! Което е профанско, глупаво и съвсем не е интелигентно.

Отровното трио беше едно добре платено оръжие на интереси, останали зад софрата на властта.

А претенцията за интелектуалност тук се ползва само за сол, черен пипер и чубрица на превратаджийската манджа. МИНЕКОВ СЕ ПРОВАЛИ В РЕВОЛЮЦИЯТА! И това е защото явно не е толкова умен, за да проумее, че има различни видове интелигентност. И когато си артист или скулптор, по-рядко би могъл да разбираш политиката, да управляваш балканска държава, да се задържиш в политическата власт, изобщо да постигнеш каквото и да било на терен, за който нямаш качества. Подценяването на врага е затрило много хора, нации и легендарни военачалници.

Прочети цялата публикация