Fakti.bg | 16.11.2024 06:25:50 | 53

Какво прави Германия за психичното здраве на учениците

Зина Мьонх е един от над 80 обучители по психично здраве, които работят в цяла Германия от една година насам. Тя е част от екипа на средно училище в Бавария - лицето за контакт на около 400 ученици между пети и десети клас. Въпросите към нея засягат психичното здраве на децата. "Виждаме у учениците голяма нужда да говорят за напрежението, стреса и емоционалното изтощение", казва Мьонх пред германската обществена телевизия АРД. Особено след пандемията от коронавирус, става все по-ясно, че младите хора се нуждаят от по-голяма подкрепа, обяснява тя.

Министърката по въпросите на семейството Лиза Паус стартира тази програма преди година, припомня германската обществено-правна медия. Мотото ѝ е "Кажи какво има. Направи каквото можеш", а правителството отдели десет милиона евро за нея. Сега е и времето за първа равносметка - според министърката програмата е малка, но има голям ефект. "Създава възможност да се говори за менталното здраве", казва Паус и припомня, че програмата помага на младите хора да станат по-силни и да разпознават добрите си страни.

За да станат учениците по-устойчиви

Основната задача на обучителите, които работят като част от тази програма, е превенцията. Те организират събития в училищата със свободен вход, разказва Зина Мьонх. А въпросите, които обсъждат с децата, са например следните: какви таланти имат, какво да правят, когато не се чувстват добре и как могат да се възстановят след някое тежко изпитание. Целта е учениците да изградят психическа устойчивост към проблемите. Освен превантивната работа, се планират и индивидуални разговори с учениците, които имат желание, пише АРД.

Аника Шрам също е обучител по психично здраве - в Мюнхен. Тя потвърждава пред германската обществено-правна медия, че проблемите на младите хора никак не са за подценяване. "За нещастие често тези проблеми могат да доведат до депресия и тревожност. Оттам може да се стигне дори до мисли за самоубийство", споделя Шрам. Много ученици са ѝ споделяли, че не са говорили за притесненията си с друг възрастен. В такива случаи обучителите предлагат на учениците варианти за терапия - много от работещите по тази програма всъщност са завършили психология или социална педагогика и могат да помогнат.

Колко дълго ще продължи проектът?

Университетът в Лайпциг оценява пилотния проект. Според първите данни, три четвърти от директорите на училища, взели участие в програмата, казват, че обучителите по психическо здраве са много добре приети от учениците. 90 на сто от участниците в проекта искат той да продължи, казва пред АРД Юлиян Шмиц, който ръководи проучването. "Тези теми - психично здраве, устойчивост, справяне със стреса - са точно проблемите, от които младите хора се вълнуват", коментира Шмиц. Особено с оглед на множеството кризи, които в момента засягат младежите. Може да се каже, че "програмата е започнала добре и е добре приета".

Сега обаче всичко зависи от финансирането - то е уредено до лятото на 2025 година, а всичко отвъд този срок трябва да премине отново през бюджетна комисия.

Обучителката по психично здраве Шрам знае много добре, че са необходими много време и енергия, за да се спечели доверието на учениците и училищните ръководства. Затова и си пожелава проектът да продължи поне между три и пет години. Нуждата изглежда голяма: според последните проучвания поне един на всеки пет млади хора има проблеми с психичното здраве.

Автор: Даниел Фревел (ARD)

Прочети цялата публикация