Fakti.bg | 17.11.2024 14:40:13 | 46

Ще анексира ли Израел Западния бряг?

Несигурност, тревога, цинизъм - така Зимон Енгелкес описва настроенията в Рамала, административния център на Палестинската автономия. Енгелкес ръководи международния офис на фондация "Конрад Аденауер" там. "Много хора се страхуват Израел да не предприеме разширяване на еврейските селища, както и от възможно анексиране на части от Западния бряг", уверява Енгелкес в разговор с ДВ.

В продължение на десетилетия Израел разширява селищата в окупирания Западен бряг в нарушение на международното право, като част от тях дори противоречат на израелското законодателство. Междувременно строителството на селища вече не е от компетенциите на военните - от средата на 2023 г. тези отговорности са прехвърлени на крайнодесния министър на финансите Безалел Смотрич, който на всичкото отгоре също живее в подобно селище. По този повод правозащитната организация "Мир сега" обвини израелското правителство в де юре анексиране на Западния бряг.

Безпокойството още повече расте от предстоящата смяна на караула във Вашингтон и свързаните с това очаквания на дясното религиозно израелско правителство. В понеделник именно министър Смотрич заяви в Кнесета в Йерусалим следното: "С Божията помощ 2025-а може да е годината на суверенитета на Юдея и Самария". Той има предвид окупирания от Израел Западен бряг, който съгласно международното право е палестинска територия. Израелското правителство използва библейските имена на въпросните райони, за да подчертае, че те принадлежат на Израел.

"Палестинци ли? Няма такова нещо!"

От оповестените имена дотук става ясно, че администрацията на Доналд Тръмп няма да критикува подобен подход на Израел, даже обратното - може да го приветства. Ключова роля ще играе новият американски посланик в Йерусалим. За този пост Тръмп готви бившия губернатор на Арканзас Майк Хъкаби.

Той е известен с лошото си отношение към палестинците. В американските медии се разпространява едно видео от 2008 г., в което Хъкаби буквално отрича тяхното съществуване. Имало араби и персийци, но палестинците са "политически инструмент за отвоюване на територия от Израел", твърди той.

Хъкаби също използва определението Юдея и Самария за Западния бряг. Еврейските селища там, които са незаконни според международното право, той нарича "общности". В същото време той отхвърля и окупацията, която също е незаконна според последното решение на Международния съд.

"Най-произраелският американски президент"

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом даде на израелското правителство силен попътен вятър за бъдещите му планове. Министър-председателят Бенямин Нетаняху също сменя първия си дипломат във Вашингтон - новият посланик ще бъде Йехиел Лайтер. Самият той живее в селище на окупирания Западен бряг и отдавна настоява за анексиране на части от Юдея и Самария. Лайтър е бивш член на "Лига за защита на евреите", призоваваща за изгонване на палестинците от "наследствената еврейска земя". ФБР я определя като екстремистка организация, използваща насилие.

Тръмп, който в предизборната кампания се представяше като "най-произраелския президент в историята на САЩ", успя през първия си мандат да промени дългогодишните позиции в близкоизточната политика на страната. Той премести посолството на САЩ в Йерусалим, призна за израелска територия източната част на града, окупирана през 1967 година, както и Голанските възвишения, които също бяха анексирани в нарушение на международното право през 1981 година. При Тръмп бяха постигнати тъй наречените Авраамови споразумения, чрез които Израел нормализира дипломатическите си отношения с други държави в региона.

Като последно важно парче от пъзела Тръмп може би ще иска да постигне сделка между Израел и Саудитска Арабия. Тръмп е идеологически близък до Нетаняху - той единствено би искал офанзивите в Газа и Ливан да приключат по-бързо.

Първи стъпки към анексирането

Все още не е ясно как конкретно би изглеждало евентуалното анексиране на Западния бряг. Възможно е да се възобновят плановете, спрени през 2020 г., според които цялата долина на река Йордан трябва да бъде обявена за част от израелската територия. Нетаняху водеше кампания за гласовете на десницата с това широкообхватно предложение - на моменти и с одобрението на Тръмп - но в крайна сметка се отказа от плановете в хода на преговорите по цитираните по-горе Авраамови споразумения. Твърди се, че министърът на финансите Смотрич вече е инструктирал отдела по заселническата политика във военното министерство, както и цивилната администрация да се готвят за анексиране догодина.

Германският посланик в Тел Авив Щефен Зайберт предупреди, че това застрашава стабилността на региона: "Всяка подготовка за осъществяване на подобна цел очевидно нарушава международното право", подчерта той. Както правителството на Германия, така и САЩ продължават официално да се застъпват за решение със създаването на две държави. Нетаняху обаче отдавна се противопоставя на всякакви стъпки, насочени към признаване на палестинска държава - особено след терористичната атака на Хамас от 7 октомври 2023 година.

Липса на перспектива за палестинците

Напълно неясно е какво би означавало анексирането на части от Западния бряг за живеещите там палестинци. Дясното религиозно правителство на Израел със сигурност няма да им предостави пълноправно гражданство.

Ръководителят на офиса на Фондация "Конрад Аденауер" Енгелкес вижда така възможните последици от евентуално анексиране: "Палестинските градове и села ще останат в изолирани анклави, на практика като острови на самоуправление, заобиколени от израелски територии. Това вероятно би означавало още по-големи ограничения за придвижване на палестинците и в крайна сметка би направило невъзможно едно решение на принципа на двете държави."

Кандидатът за посланик на Тръмп Хъкаби вече на няколко пъти се е изказвал в полза на пълното присъединяване на сегашните палестински територии към Израел. Според него палестинска държава трябва да се основе на територията на някоя съседна мюсюлманска държава.

Позицията на Тръмп не може да бъде прогнозирана

Дали Доналд Тръмп ще се съгласи с тези планове, не е ясно. Една мащабна анексия може да разгневи арабските регионални сили и така да бъде осуетено удължаването на Абвраамовите споразумения, което би било сериозен провал за Тръмп, казва Томас Уорик от базирания във Вашингтон Атлантически съвет.

Нийл Куилям от Чатъм Хаус в Лондон също посочва Авраамовите споразумения, освен прекратяването на войната срещу терористичните организации Хамас и Хизбула, като ключова политическа цел за втория мандат на Тръмп. "Той иска да увеличи броя на държавите, които са нормализирали отношенията си с Израел, в това число и Саудитска Арабия. Рияд обаче няма да се реши на такава стъпка, докато Тръмп не се ангажира дългосрочно със създаването на палестинска държава", казва още той.

Автор: Давид Ел

Прочети цялата публикация