Fakti.bg | 23.11.2024 15:02:18 | 42

Спортен глобализъм

На тазгодишната олимпиада в Париж участваха 105 състезатели, които по-рано са били дисквалифицирани за нарушаване на антидопинговите правила. Най-много мошеници имаше в делегациите на Бразилия (12 човека), Италия (7), Украйна (6), САЩ (6).

Това коментира Николай Николов.

В действителност атлетите със съмнителна репутация бяха повече. Сред тях бе известната спортна гимнастичка Симон Байлс. През 2016 год. хакери разкриха, че в Световната антидопингова агенция (англ. абр.: WADA) се пази информация за четири нейни проби, съдържащи забранения за употреба психостимулатор метилфенидат. Американските длъжностни лица заявиха, че препаратът е бил предписан по здравословни причини. Тогава, на Игрите в Рио де Жанейро, Байлс спечели пет златни и едно бронзово отличия.

Спорен е случаят и с Джейд Джоунс - шампионка по таекуондо. В края на 2023 год. тя отказа да бъде проверена от допинговия инспектор, но не бе санкционирана за това грубо нарушение на правилата. Адвокатите представиха доклад на психиатрите, че в онзи момент британката би могла да се намира в нестабилно психологическо състояние.

На 22 июни 2024 год. стана известно, че в анализите на състезателката по синхронно плаване Калиста Лиу е открит дорзоламид. По принцип за приемането на този диуретик се налага дисквалификация за срок от две до четири години. Американката обясни, че нейният баща използвал капки за очи, в чийто състав влиза и указаният препарат. Веднъж човекът уж изпуснал пипетката върху възглавницата, а оттам след няколко дни лекарството попаднало в организма на щерката. На 4 юли властите прекратиха разследването. Лиу получи порицание за безотговорно поведение и бе оправдана.

На 20 април 2024 год. изданието «Ню Йорк таймс» съобщи, че тестовете на 23 китайски плувци, взети преди олимпиадата в Токио, са показали наличие на тримезидин. Тогава WADA приема отчета на специалистите от Пекин, според който спортистите са погълнали забраненото веществото с храната. Никой не е наказан, а инцидентът е потулен. Впоследствие част от уличените състезатели печелят медали на Игрите, сред тях е двукратната олимпийска шампионка Юфей Чжан.

Статията предизвика скандал. Световната антидопингова агенция бе обвинена от нейните американски колеги от USADA, че нарушава собствените си правила и укрива информация. В отговор набедените посочиха, че 90 процента от щатските спортисти не попадат под действието на Световния антидопингов кодекс, а всеки трети от останалите не е бил проверяван за употреба на забранени препарати. И наистина, WADA не може да контролира представителите на големите лиги на САЩ (НБА, НХЛ, футболните лиги MLS и NFL) и на националната колежанска ассоциация на атлетите (NCAA) – това е задължение на USADA.

Чиновниците от Колорадо спрингс (там е разположена главната квартира на USADA) подскочиха не защото ги е обзел праведен гняв от потъпкването на морала, а заради ролята, за която им плащат. Тяхната организацията е финансирана от правителството, а неговите отношения с Китай в момента са обтегнати.

Олимпиадата и фармапиадата отминаха. А призивите за разследване на ситуацията с допинга в американския спорт се оказаха плах глас в пустиня.

Глобалистите завладяха международните организации. Тази участ не избегнаха също МОК и Световната антидопингова агенция. А там, където е нужна по-голяма неразбория, насъскват техните национални представителства. Ключовите постове заемат бюрократи, одобрявани от Вашингтон и корпорациите. Тази структура привидно организира зрелища за тълпите… Но под рева на трибуните господарите я използват като сопа в разправиите с неугодната им нормалност. И за трупане на пари, разбира се.

Прочети цялата публикация