Fakti.bg | 25.11.2024 06:17:23 | 46

Русия остава ангажирана към Армения

Русия остава ангажирана със задълженията си да гарантира сигурността на Армения както в двустранен формат, така и чрез Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ). Това каза руският посланик в Ереван Сергей Копиркин в интервю за вестник "Известия", публикувано в понеделник, цитирано от "Интерфакс".

"Когато говорим за въпросите за гарантиране сигурността на Армения, ние се придържаме към позицията, че няма сравними реални алтернативи на руско-арменското съюзническо сътрудничество, включително в рамките на ОДКБ, Русия остава ангажирана със своите задължения да гарантира сигурността на Армения както в двустранен формат и чрез ОДКС", каза Копиркин пред изданието.

Той също така отбеляза, че Москва разчита и на активното включване на арменските партньори в съвместните усилия за изграждане на система за равнопоставена и неделима система за сигурност на евразийския континент, идеята за която беше представена от руския президент Владимир Путин на 14 юни т.г. година на среща с ръководството на руското външно министерство и отново изразен по време на неотдавнашната среща на върха на БРИКС в Казан.

Говорейки за постигането на взаимно приемливи компромиси между Ереван и Баку, Копиркин отбеляза, че това е "труден и отнемащ време процес".

"Русия винаги е готова да окаже съдействие на нашите арменски и азербайджански партньори в уреждането на двустранните отношения, следвайки духа и буквата на набора от тристранни споразумения между лидерите на Русия, Армения и Азербайджан за 2020-2022 г., формите и обемите им В тази връзка ние се радваме, че на срещата на върха на БРИКС в Казан на 24 октомври се състояха продуктивни контакти на най-високо ниво. Армения и Азербайджан, което ни позволи да дадем полезен тласък на диалога за нормализиране на отношенията", каза посланикът.

Припомняме, че етническите арменци в Нагорни Карабах се радваха на фактическа независимост от Баку повече от три десетилетия до септември 2023 г., когато при светкавична офанзива Азербайджан си върна територията и прокуди около 100 000 арменци.

Оттогава двете страни продължиха мирните преговори, насочени към демаркиране на общата им граница с дължина 1000 км, която остава затворена и силно милитаризирана.

През май Армения върна на Баку четири изоставени азербайджански села, които контролираше от началото на 90-те години. Съдбата на още няколко села, разположени на малки анклави земя, заобиколени от територията на другата страна, остава на карта.

Освен това Азербайджан, чието население е няколко пъти по-голямо от това на дългогодишния му съперник, настоява Армения да промени конституцията си и да премахне косвеното споменаване на независимостта на Нагорни Карабах като част от мирния процес.

Армения се опитва да изгради по-тесни връзки със САЩ и други западни съюзници, докато отношенията ѝ с Русия се влошават. Русия бе основният икономически партньор и съюзник на Армения след разпадането на СССР през 1991 г. Армения е домакин на руска военна база и е част от водения от Москва съюз за сигурност, Организацията на договора за колективна сигурност.

Прочети цялата публикация