Психолог обясни как психическите проблеми пречат на отслабването
Затлъстяването е нарастващ проблем в световен мащаб. Факторите, които допринасят за развитието на наднормено тегло, са разнообразни: от ниска самооценка до хранителни разстройства. Проблемът засяга не само възрастните, но и децата, и изисква комплексен подход за решаването му. Добрата новина е, че дори миенето на чиниите може да помогне.
Както при възрастните, така и при децата, една от основните причини за наднорменото тегло е емоционалното преяждане, което може да възникне по няколко причини:
Вина. Ниска самооценка. Липса на внимание. Неконтролируеми емоции.Рисковите групи включват хора с хипотимия и хроничен стрес. Важно е да се разбере, че много хора не осъзнават колко могат да преяждат, експертите съветват да записвате всичко, което ядете, това помага да се идентифицират скритите проблеми, свързани с наднорменото тегло.
Психолозите помагат да се открият корените на емоционалното преяждане и предлагат начини за решаване на проблема. Според експертите е важно да се обърне внимание на децата, които може да ядат сладкиши заради дефицит на вниманието. Родителите трябва да отделят време на децата си и да следят храненето им, като при първите симптоми на наднормено тегло при детето е добре да се посети лекар.
„До голяма степен причината за детското затлъстяване е, че родителите не спазват препоръките за здравословно хранене на децата си“, казва Елена Ануфриева, създател на проекта „Азбука на здравето“.
За подобряване на физическото състояние и общото здравословно състояние експертите препоръчват:
Правете повече разходки на чист въздух; Изберете любимия си спорт и го практикувайте 2-3 пъти седмично; Правете малки почивки по време на работа на всеки 30 минути, за да разтегнете мускулите; Увеличете домашната активност, например миенето на чинии изразходва до 156 ккал на час; Намерете силна мотивация, за да се отървете от излишните килограми - здраве, любими дрехи, активности с близки и др.„Възрастните трябва да бъдат мотивирани и открито да обсъждат притесненията си със своите лекари. Не трябва да се срамуват или страхуват да говорят с психолог или терапевт.“, казва Ирина Бородина, диетолог на свободна практика в Министерството на здравеопазването на Свердловска област.
Прочети цялата публикация