Fakti.bg | 27.11.2024 06:04:48 | 43

Валерий Тодоров: Конфликтът в Украйна е само част от едно домино, което може да се разпадне

Прекалено милитаризирахме мисленето, действията и говореното и се премина към ядрена риторика – ядрени удари, ядрено оръжие, това е като Станиславски – щом има пушка на стената, тя трябва да гръмне. Нека не си играем с ядрената риторика, предупреди Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР, БНТ и БТА в Москва и бивш генерален директор на БНР, в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира 1000 дни от войната в Украйна.

Според него се спекулира с твърденията, че светът е на прага на Трета световна война:

"Но истината е, че границата става по-тънка, расте напрежението и в други географски точки, и това при отсъствието на правила за всеобща сигурност, създава зони със силен дефицит на доверие и гаранции за успокояване".

Тодоров предупреди, че "конфликтът в Украйна е само част от едно домино, което може да се разпадне и в даден момент да причини верига от конфликти, които да дадат повод да говорим, че има предпоставки за Трета световна".

Той посочи, че конфликтът в Украйна ескалира, използва се всеки предлог, за да се търси нова ескалация и върви взаимно изнудване, а доверие - никакво.

"На практика се появява интересен синдром, близо до Стокхолмския – ясно е, Русия е агресорът, а от друга страна – целият Запад работят в подкрепа на Украйна. Русия се превръща в жертва на заговор и виждате как в определени среди на различни страни се появяват хора, които симпатизират на Русия, като на жертва. Тази русофобия, която се разви и смеси политиката, народа, отношението, дори руската опозиция се почувства предадена, защото всички руско се превърна в лошо и сатанинско. Вместо да се приложи една диференцирана политика, се появи глобален вариант на отрицание на всичко, което може да носи признаците руско, включително се стигна до културата. Мисля, че макар и бавно, ние се отблъскваме от тази вариант", анализира журналистът.

Той смята, че са преувеличени очакванията, че управлението на републиканците в САЩ може да промени много. И посочи, че тези 2 месеца, когато се предава властта в САЩ, са рисков период и има хипотезите за все мрачни сценарии.

"Ще има пренастройване на очакването за сигурност. В Близкия изток има симптоми на успокояване, а в Украйна ситуацията е в двата полюса на очакванията и действията, както от страна на Русия, така и на западния свят", каза Валерий Тодоров.

Той коментира вариантите за преговори, вариантите, както и присъствието на чуждестранни военни наемници на територията на Русия и Украйна и определянето на демилитаризирани зони.

"Трябва да се тръгне към условия за преговори и примирие. Прекалената амбиция на украинския президент, който вижда защитата на Украйна в тотална война с Русия, не дава възможност за спокойни решения", смята Тодоров.

Прочети цялата публикация