Русия продължава работата по въвеждането на междуконтиненталната ракета "Сармат" на бойно дежурство
Русия продължава усилията си да постави своята междуконтинентална балистична ракета "Сармат" на бойно дежурство, съобщават агенциите "Ройтерс" и ТАСС. Тази ракета е част от стратегическия ядрен арсенал на страната и е проектирана да носи ядрени бойни глави, способни да поразяват цели на хиляди километри разстояние, включително в Съединените щати или Европа, цитирано от News.bg.
Разработването на "Сармат" е съпроводено със сериозни забавяния и проблеми при тестовете. През септември 2024 г. оръжейни експерти съобщиха, че Русия вероятно е претърпяла катастрофален неуспех при последния тест на ракетата, като изпитанието завършило с разрушения и дълбок кратер в силоза за изстрелване.
"Сармат", известна и под името "Сатана II", е 35-метрова ракета с обсег от 18 000 километра. Тя има изстрелващо тегло от над 208 тона и може да носи до 16 ядрени бойни глави. Освен това, ракета може да бъде оборудвана с хиперзвукови плъзгащи се машини, като тези от системата "Авангард", които допълнително увеличават нейния ударен капацитет и ефикасност срещу противникови цели.
Тези характеристики правят "Сармат" ключова част от ядрената триада на Русия и стратегическата отбранителна политика на страната, въпреки текущите предизвикателства с нейното въвеждане в експлоатация.
Прочети цялата публикация