Евродепутатите настояват за повторни парламентарни избори в Грузия под международно наблюдение
Европейският парламент отправи искане за повторно провеждане на парламентарните избори в Грузия в рамките на една година, при условия на независима изборна администрация и международно наблюдение, предава News.bg.
Това е в отговор на сериозните нередности, съпътствали изборите от 26 октомври, които, според евродепутатите, "не са нито свободни, нито честни". Те подчертават, че изборните резултати представляват продължаващо отстъпление на страната от демокрацията, за което управляващата партия "Грузинска мечта" носи пълната отговорност.
Критики към изборния процес и призив за санкции
Европейският парламент осъжда множество нарушения в изборния процес, включително:
Сплашване на избиратели; Манипулиране на вота; Намеса в работата на изборните наблюдатели и медиите; Сигнали за манипулации, свързани с електронните машини за гласуване.Евродепутатите подчертават, че резултатите, обявени от Централната избирателна комисия на Грузия, не отразяват волята на грузинския народ. Те призовават международната общност да не признава тези резултати.
Европейският парламент настоява за лични санкции срещу високопоставени грузински представители, включително:
Министър-председателя Иракли Кобахидзе; Кмета на Тбилиси и генерален секретар на "Грузинска мечта" Каха Каладзе; Председателя на грузинския парламент Шалва Папуашвили; Бившия министър-председател и олигарх Бидзина Иванишвили.Политически последици и отношения с ЕС
Евродепутатите предупреждават, че наскоро приетото антидемократично законодателство в Грузия, включително "Закона за прозрачност и чуждестранно влияние", фактически е спряло процеса на евроинтеграция на страната. Те призовават ЕС да ограничи официалните контакти с грузинското правителство и парламент и подкрепят независимо международно разследване на твърденията за изборни манипулации.
Ролята на Русия и предупреждение към грузинските власти
Европейският парламент осъжда системната намеса на Русия в демократичните процеси на Грузия чрез дезинформация, включително разпространяваната от "Грузинска мечта" конспирация за "глобалната партия война", според която опозицията би въвлякла страната във война с Русия по заповед на Запада.
Евродепутатите предупреждават грузинските власти, че всякакви опити за забрана на законно установени политически партии ще доведат до още по-сериозно отчуждаване на страната от ЕС и ще блокират напълно възможността за присъединяване към съюза. Политиките, провеждани от "Грузинска мечта", са категорично обявени за несъвместими с евроатлантическата интеграция на Грузия.
Евродепутатите подчертават, че демократичните реформи и спазването на върховенството на закона са ключови за продължаването на евроинтеграционния процес на страната.
Прочети цялата публикация