Fakti.bg | 28.11.2024 13:58:54 | 20

Най-известните митове за менопаузата, на които жените още вярват

Менопаузата води до значителни промени в живота на жената, но тя често е неразбрана и оставя много жени с въпроси без отговор. Информираността и осведомеността могат да помогнат за превръщането на това пътуване в положително преживяване, затова се запознайте с най-разпространените митове за менопаузата.

Менопаузата се счита за важен етап в живота на жената, който бележи края на репродуктивния ѝ цикъл. Менопаузата е по-вероятно да настъпи на възраст между 45 и 55 години и преминаването през тази преходна фаза може да бъде предизвикателство.

Това е жизненоважен признак за намаляване на плодовитостта и възпроизводството при жените, но повечето от нещата, които може да чуете за менопаузата, не винаги са верни. Съществуват няколко погрешни схващания, когато става въпрос за менопаузата и нейните предизвикателства, и това може допълнително да доведе до тревожност, стрес и дори объркване за мнозина.

Ако преминавате през това, е изключително важно да сте осведомени и образовани за менопаузата, за да направите този преход плавен и безпроблемен. В интервю за HT Lifestyle д-р Калпана Гупта, старши консултант акушер-гинеколог, лапароскопист и специалист по безплодие в болница "Медиковер" в Нави Мумбай, развенчава някои често срещани митове, свързани с менопаузата.

1. Мит: Менопаузата настъпва внезапно

Факти: Менопаузата не настъпва внезапно. Тя е постепенен процес, който обикновено започва в перименопаузата. Перименопаузата е индикация, че менопаузата е зад ъгъла и помага да подготвите тялото си за този биологичен процес. През това време нивата на хормоните започват да се колебаят, което води до хормонален дисбаланс.

2. Мит: Всички жени, които преминават през менопауза, изпитват тежки симптоми

Факт: Симптомите на менопаузата не са еднакви за всички и могат да варират при различните хора. Въпреки че много жени изпитват екстремни симптоми по време на менопаузата като промени в настроението или горещи вълни, тежестта им може да варира. Някои жени може дори да не изпитват никакви симптоми. Несигурността на тези симптоми може да окаже силно влияние върху продължаването на ежедневието им.

3. Мит: Менопаузата засяга само физическото състояние

Факт: Наред с физическото здраве, менопаузата има склонност да засяга и физиологичното благополучие. Справянето с различните предизвикателства на менопаузата, като хормонален дисбаланс и симптоми, може да бъде непосилно. Това може да се отрази тежко на психичното здраве, което води до стрес, депресия, тревожност, прекомерно мислене и промени в настроението. Преминаването през тези емоционални сътресения може да бъде стресиращо преживяване не само за тях, но и за околните. Разбирането на психичното здраве по време на менопаузата и търсенето на професионална помощ може да бъде ефективно.

4. Мит: Всички жени се нуждаят от хормонална терапия

Факт: Хормоналната терапия не е универсално решение за всички. Не всяка жена може да се нуждае от хормонална терапия. Една от тях може да се чувства по-добре, като включи определени промени в начина си на живот, алтернативни терапии или определени средства без рецепта, предписани от лекаря. Консултацията с лекар и обсъждането на притесненията ви могат да бъдат полезни.

Прочети цялата публикация