Полицията изтласка протестиращите от бул. "Руставели" в Тбилиси, преместиха се пред Университета ВИДЕО
Участници в антиправителствен митинг в Тбилиси счупиха с камъни прозорците на сградата на парламента, съобщи грузинското министерство на вътрешните работи.
От ведомството са разположили специални части близо до сградата.
"С цел информиране на обществеността, уточняваме, че действията на част от участниците в митинга придобиха насилствен характер веднага след началото на митинга. Протестиращите повредиха оградите на законодателния орган, а също така счупиха десетки стъкла на фасадата на парламента с камъни и други предмети“, се казва в изявлението.
В същото време, според ведомството, някои участници в митинга носят със себе си пиротехника, камъни и различни тежки предмети. „Отново призоваваме всеки участник в акцията да изрази протеста си в законни, мирни форми и да не прибягва до неправомерни действия“, допълват от МВР.
Пореден антиправителствен митинг се провежда в Тбилиси близо до сградата на парламента. Десетки хиляди хора се събраха на булевард Руставели пред сградата на законодателния орган. Движението по булеварда е блокирано. Все още не е имало сблъсъци с полицията.
През последните два дни в Грузия се проведоха масови протести. В грузинския парламент в Тбилиси в нощта на 29 срещу 30 ноември митингите прераснаха в сблъсъци между протестиращи и силите за сигурност, които използваха водни оръдия и сълзотворен газ. Както отбеляза грузинският премиер Иракли Кобахидзе, това е отговор на „систематичното насилие от страна на протестиращите“. Жертви има и от двете страни. За два дни полицията задържа около 150 души.
Повод за протеста беше изявлението на Кобахидзе от 28 ноември. Той каза, че управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" е решила да не включва в дневния ред въпроса за преговорите за присъединяване към Европейския съюз до края на 2028 г. и да откаже всички бюджетни субсидии от общността. Според ръководителя на правителството причините за това са постоянен шантаж от страна на ЕС относно започването на диалог за присъединяване към него, искания за отмяна на редица закони, приети от парламента, и призиви за налагане на санкции срещу грузинските власти.
Прочети цялата публикация