В НАТО или не! Алиансът няма да чуе призива на Украйна за бързо членство
Според дипломати е много малко вероятно НАТО да се вслуша в призива на Украйна за покана за членство на среща във вторник, което попарва надеждите на Киев за политически тласък, докато се бори на бойното поле и очаква завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, предава "Ройтерс".
В писмо до своите колеги от НАТО преди срещата украинският външен министър Андрий Сибига каза, че поканата ще премахне един от основните аргументи на Русия за водене на нейната война - а именно предотвратяването на Украйна да се присъедини към алианса.
Но няма признаци за необходимия консенсус сред 32-те членки на НАТО за подобно решение на срещата на външните министри в Брюксел, казаха дипломати, пожелали анонимност.
Коментирайки срещата, генералният секретар на НАТО Марк Рюте каза във вторник, че Алиансът работи върху "изграждането на мост" към членството на Украйна. Но той преупреди, че най-неотложният въпрос е осигуряването на Киев с повече оръжия, за да отблъсне руските сили.
"Срещата през следващите два дни ще се съсредоточи до голяма степен върху това как да се гарантира, че Украйна, когато реши да влезе в мирни преговори, ще го направи от позиция на силата", каза той.
"И за да стигнем дотам, от решаващо значение е повече военна помощ да бъде изпратена в Украйна."
Рюте каза, че приветства неотдавнашните съобщения за повече военна помощ за Украйна от Съединените щати, Германия, Швеция, Естония, Литва и Норвегия. В понеделник САЩ обявиха нов оръжеен пакет за Украйна на стойност 725 милиона долара.
Министерството на външните работи на Украйна заяви във вторник, че няма да се примири с нищо по-малко от членство в НАТО, позовавайки се на опита си с пакт отпреди 30 години, според който се отказа от ядрени оръжия в замяна на гаранции за сигурност от големите сили, които така и не се материализираха.
"С горчивия опит от Будапещенския меморандум зад гърба си, ние няма да приемем никакви алтернативи, сурогати или заместители на пълноправното членство на Украйна в НАТО", се казва в изявление на министерството.
Украйна вижда членството в НАТО като най-добрата гаранция за своята бъдеща сигурност. Съгласно член 5 на Пакта за взаимна отбрана на НАТО членовете се съгласяват да третират атака срещу един като атака срещу всички и да се притекат на помощ взаимно.
Украинският президент Володимир Зеленски предположи в петък в интервю за Sky News, че поставянето на територията, контролирана в момента от неговото правителство, "под чадъра на НАТО" ще спре "горещата фаза" на войната.
Неговите коментари идват, когато Украйна е изправена пред тежка зима на бойното поле, докато войските на Москва напредват на изток, а руските въздушни удари се прицелват към закъсалата енергийна мрежа на страната.
Въпреки че НАТО обяви, че Украйна ще се присъедини към неговите редици и че пътят на страната към НАТО е "необратим", то не е отправило покана, нито е посочило график за членство.
Всяко такова решение ще зависи преди всичко от доминиращата сила на НАТО - Съединените щати, като скоро ще бъде в ръцете на Тръмп, когато се върне на поста като президент на САЩ следващия месец.
Тръмп разкритикува мащаба на американската помощ за Киев и каза, че ще сложи край на войната за един ден, въпреки че все още не е изложил подробен план за това как ще се справи с конфликта.
Някои членове на НАТО, като Унгария, открито се противопоставят на присъединяването на Украйна към алианса. Някои други, включително настоящите правителства на САЩ и Германия, сигнализираха, че не смятат, че моментът е подходящ, казват дипломати.
Прочети цялата публикация