Безредици в Тбилиси: насилие срещу протестиращи в Грузия
Вчера, 3 декември, хиляди хора в Грузия излязоха за шеста поредна вечер на протест срещу правителството - въпреки заплахите за наказание, отправени от грузинския министър-председател Иракли Кобахидзе. Те протестират срещу отлагането на преговорите за присъединяване към ЕС от страна на проруското правителство. Демонстрантите се събраха пред парламента в столицата Тбилиси, развявайки знамената на Грузия и ЕС, а някои от протестиращите хвърляха фойерверки към сградата. Полицията използва високоговорители, за да призове протестиращите да разпръснат демонстрацията. А след това служителите на реда отново използваха водни оръдия и сълзотворен газ, за да попречат на демонстрантите да се качат по стените на сградата на парламента. Независими грузински медии съобщават за арести.
"Насилие срещу гражданите като наказателна мярка"
Проевропейската президентка Саломе Зурабишвили определи полицейската акция в социалната мрежа X като "прекомерна". Тя разкритикува "масовите арести и лошото отношение".
По данни на Министерството на вътрешните работи от началото на последната вълна протести са арестувани общо 293 души, а 143 души са били ранени. Грузинският омбудсман по правата на човека Леван Йоселиани обясни, че при повечето от нараняванията на протестиращите "са по лицето, очите и главата". Естеството и тежестта на нараняванията "категорично сочат, че полицията използва насилие срещу гражданите като наказателна мярка", което "представлява акт на изтезание", добави той.
Грузинският министър на вътрешните работи пък обвини протестиращите, че са хвърляли различни видове предмети и фойерверки по силите на реда. Премиерът Кобахидзе по-рано обвини опозиционните групи в умишлено използване на насилие по време на масовите протести срещу правителството, а вчера заплаши и с наказания за политическите опоненти. По думите му, политиците от опозицията са "организирали насилието през последните няколко дни".
Грузия и преговорите за членство в ЕС
Масовите протести в кавказката държава започнаха в четвъртък миналата седмица, 28 ноември. Те са насочени срещу обявеното от премиера Кобахидзе отлагане на преговорите за присъединяване на страната към ЕС до 2028 година.
Грузия официално е кандидат за членство в ЕС от декември 2023 година. Оттогава обаче промосковското правителство прие няколко закона, които предизвикаха голяма загриженост в Брюксел, включително закон по руски образец срещу "чуждото влияние". Поради това в края на юни ЕС замрази процеса на присъединяване на Грузия. Опозицията обвинява правителството, че се опитва да отдалечи Грузия от ЕС и да приближи бившата съветска република отново към Русия.
Прочети цялата публикация