2024 година е напът да стане най-горещата в историята
По данни на програмата на ЕС „Коперник“ за наблюдение на климатичните промени миналия месец е бил вторият най-топъл ноември в световен мащаб, откакто се правят такива измервания, а 2024 г. най-вероятно ще бъде първата година, в която температурата ще надхвърли климатичния показател от 1,5 градуса по Целзий, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Средната глобална температура на повърхността през ноември 2024 г. е била 14,1 градуса по Целзий, което е с 0,73 градуса над средната стойност за периода 1991-2020 г. Освен това месецът е бил с 1,62 градуса над прединдустриалните нива, съобщи в агенцията на ЕС, която следи за глобалното затопляне.
Най-топлият ноември в историята е бил през 2023 г., заяви агенцията, която разчита на набор от данни, основан на милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции по целия свят.
Но след като вече са събрани данни за 11 месеца, става ясно, че 2024 г. като цяло ще достигне нов годишен рекорд и ще се превърне в най-горещата, регистрирана някога - и ще надхвърли границата на затопляне (1,5 градуса по Целзий), която страните се ангажираха да се опитат да избегнат в историческото Парижко споразумение, договорено през 2015 г.
„След като получихме данните от Коперник от предпоследния месец на годината, вече можем да потвърдим с почти пълна сигурност, че 2024 г. ще бъде най-топлата година в историята и първата календарна година с температура над 1,5 градуса по Целзий. Това не означава, че Парижкото споразумение е нарушено, но означава, че амбициозните действия в областта на климата са по-спешни от всякога“, заяви Саманта Бърджис, заместник-директорка на агенцията.
Прочети цялата публикация