Бъдещето на Сирия сега зависи и от него: Мохамед ал Башир
Доскоро той бе премиер в бастиона на бунтовниците Идлиб, а сега поема управлението на цяла Сирия. Задачата на преходния премиер Мохамед ал Башир е направо самоубийствена. Какво се знае за него.
Мисията му е безкрайно сложна - да обедини и омиротвори една страна, която преживя почти 14 години гражданска война и терористичен режим. Страна, в която има различни религиозни групи и досега бе под силното външно влияние на Русия и Иран. Мохамед ал Башир ще трябва да се справи с всичките тези предизвикателства, след като пое функциите на премиер в преходния период, пише АРД.
Доскоро Ал Башир бе начело на правителството в бастиона на бунтовниците Идлиб в северозападната част на страната. То бе назначено от ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ). Именно под нейно ръководство бойците завладяха Дамаск и свалиха дългогодишния управник Башар Асад. Сега ислямистите избраха за преходен премиер на страната Ал Башир, който е инженер по професия, информира германската обществено-правна медия.
Първо министър на развитието, след това премиер
Ал Башир е роден през 1983 година в провинция Идлиб. Следва електротехника в университета в Алепо, както и ислямско и гражданско право в Идлиб, след което работи за държавната газова компания наСирия.
След гражданската война, започнала през 2011 година, неговият роден регион става последен бастион на въоръжените противници на правителството. Милициите на ХТШ и свързаните с тях групировки контролират областта. През 2017 година ислямистите сформират „правителство на спасението“, в което Ал Башир започва политическата си кариера – първо е министър на развитието, а от януари – министър-председател.
Неговото правителство в Идлиб има собствени министерства, както и служби по правосъдието и сигурността. То се грижи и за обслужването на откъснатото от държавната инфраструктура население в опозиционните области.
Пред него стоят „огромни“ предизвикателства
В Сирия има множество групировки с различни интереси и цели, които освен това получават подкрепа от различни сили в и извън страната. А управлението на разединената страна не може да се сравнява с ръководството на един бунтовнически регион с пет милиона жители, пише АРД.
Според експерта Радван Зиаде от Арабския център във Вашингтон предизвикателствата, пред които ще се изправи новият преходен премиер на Сирия, са „огромни“.
Ал Башир призова сънародниците си да се завръщат обратно
Но какво казва самият Мохамед ал Башир? В първото си интервю в новата си функция пред телевизия „Ал Джазира“ той заяви, че неговата задача е „голямо предизвикателство“ и добави, че за сирийския народ е дошло време „да се радва на стабилност и спокойствие“.
В интервю пред италианския вестник „Кориере дела Сера“ новият премиер призова сирийците от цял свят да се завърнат в родината си. „Моят апел е към всички сирийци в чужбина: „Сега Сирия е свободна страна, възстановила гордостта и достойнството си. Върнете се!“.
Лидерът на бунтовниците Ал Джолани от своя страна заяви пред телевизия Sky News следното: „Страната ще върви към развитие и възстановяване. Тя върви към стабилност“. Според него хората са изтощени и не искат да водят нови войни.
Прочети цялата публикация