За двойния аршин на Радев
Президентът Румен Радев направи нелеп опит да се измъкне от скандалната ситуация, която породи решението му да не покани една парламентарна сила - ДПС-НОВО НАЧАЛО на консултации за съставяне на правителство, с което наруши чл. 99. ал1 от Конституцията.
Решението на Радев е безпрецедентно и то предизвика вълна от критични коментари. Всички конституционалисти са категорични в оценките си, че действията на Радев не само са в нарушение на Основния закон, но и са дискриминационни по отношение на 300 000 избиратели, които са гласували за тази политическа сила.
Критиките към Радев не стихват вече трети ден и той реши да даде аргументи за позицията си
Но вместо да изчисти казуса, Радев показа от една страна двоен стандарт, от друга - манипулативно третиране на фактите.
Първо. Президентът обясни, че разговорите с ДПС-НОВО НАЧАЛО са безпредметни, защото "тази парламентарна група предварително заявила, че няма да участва в процеса по съставяне на правителство и се самоизключила от него”.Това не е вярно.
Във вторник, преди още да бъдат обявени датите за консултации, лидерът на ДПС-НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски, заяви, че той няма да участва в тях, но ще изпрати представители на групата, защото така го изисква Конституцията. И това винаги е било така. Пеевски вече година и половина е лидер на ПГ на ДПС и винаги групата му е получавала покани за консултации, на които те са се отзовавали. Така че, тезата на Радев за самоизключване не издържа
Второ, Радев твърди, че няма смисъл да разговаря с партия, която “настоява категорично за незабавни нови избори”. Това е още по абсурдно, защото Пеевски настоява да има правителство, което “да приеме бюджета, призовава всички парламентарни групи да не ощетяват учители, полицаи, военни, спортисти и артисти чрез бюджета”. А оценката му, че този парламент е провален и трябва да се отиде на избори, се споделя и от други парламентарни сили, които обаче не са дискриминирани от държавния глава. Освен това, да санкционираш цяла партия, заради изразена позиция на нейния лидер, си е чиста проба авторитаризъм.
Трето, Радев мотивира нежеланието си да се види с ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО, защото “лидерът на тази парламентарна група е санкциониран от две партньорски държави – САЩ и Великобритания”. Но той беше санкциониран и преди три месеца, и преди шест месеца. Тогава това обстоятелство защо не пречеше представители на тази група да бъдат канени в президенството? Нещо ново ли се е случило? Някакво ново прозрение ли е осветило държавния глава?
И тук ще отворя една скоба - когато от президентството бяха отправяни покани за участие на представители на ДПС-НОВО НАЧАЛО в инициативи на държавния глава или на съпругата му, за да изпъкне Радев като обединителната фигура, тогава факторът “Магнитски” някак си беше забравен. Защо ли?
Четвърто, Радев твърди, че иска да запази атмосферата на президенството чиста от проникване на елементи, върху които тегне сянката на корупция. Прав е! Президентството трябва да бъде пример за спазване на законите, на морала и на правовата държава.
Обаче какво ще каже Радев за признанията на родените от него “шарлатани”, които не се притеснява да приема, направени в оня запис на 26 май 2023 година. Думите на съпредседателя на ПП Кирил Петков, които всички чухме: “Истината е, че цялата схема, която ние направихме тези 2 години, интелектуалците са 7% до 10%. Ако пуснеш народа, както е структуриран в момента, ние трябва да сме 10% с ДБ, с всичко. Направихме леко ала-бала през президента...”, дали не са израз на корупция на най-високо ниво? Дали не става въпрос за завладени институции и за злоупотреба с власт, в която е замесена и президентската институция?
И за да бъде картинката пълна, ще припомня думите и на другия съпредседател на “Продължаваме промяната” Асен Василев, пак от същия запис: “Румен Радев си е хванал под едната ръка Гешев, под другата ръка - Копринков. И с едната ръка ги подкупва, с другата ръка ги заплашва (кметовете - б.р.). Това нещо в момента се случва на абсолютно всички ГЕРБерски кметове”. И досега Радев не е отрекъл казаното от Асен Василев, който фактически потвърждава това, което се говори в държавата - за извършван натиск върху кметове и за рекет върху бизнесмени от името на президентството.
Когато Радев иска да бъде моралния стожер на нацията, то той наистина трябва да покрива критериите за принципност, прозрачност, за еднакво отношение към всички, за партийна безпристрастност и за уважение към правото и истината. А не да прикрива или да неглижира факти, които на него са му неудобни за сметки на други, с които да удря позиционирали се като негови политически противници.
Гафът на Радев е наистина фрапираш и затова получи толкова остра обществена реакция. Лошото е, че той отново не успя да излезе с мъдрост и държавнически такт от тази ситуация, а продължи линията на дребнаво заяждане и конфронтация.
Източник: epicenter.bg
Прочети цялата публикация