Fakti.bg | 13.12.2024 18:20:25 | 19

Икономически застой: какви грешки допусна Германия

В икономически план Германия изостава от другите развити икономики. Защо? Какви грешки допусна страната и какво трябва да се промени?

Икономическите експерти в Германия не са оптимистични за 2025 година. Това сочат прогнозите на няколко института в страната, обобщени от германската обществена телевизия АРД. От Германския институт за икономически изследвания очакват ръстът на икономиката през следващата година да е едва 0,2%. От института "Ифо" (Институт за икономически изследвания към Мюнхенския университет) и института "Лайбниц" в Хале прогнозират ръст от 0,4%. От Института за световна икономика в Кил пък очакват стагнация. Очакванията са едва през 2026 година германската икономика да тръгне нагоре с по-сериозен ръст от 0,8% до 1,2%.

Все повече компании планират съкращения

2024 година ще е белязана от икономически спад - очаква се свиването на БВП в Германия да е между 0,1% и 0,2%. Актуалната криза обаче не е нов феномен - най-голямата икономика в Европа е изправена пред тежки проблеми от години. От третото тримесечие на 2021 година насам Германия отбелязва или минимален ръст, или свиване на икономиката.

Засега германският трудов пазар успява да устои на конюнктурните проблеми - безработицата в страната е между 5,8% и 6,1%. Това обаче може да се промени. Според проучване на Института за германска икономика четири от всеки десет германски компании планират да съкратят работни места през следващата година. Икономистите от "Ифо" също очакват увеличение на безработицата.

Германия изостава от останалите водещи икономики

Германия е в тежко положение в сравнение и с останалите страни от Еврозоната, където икономиката през третото тримесечие на 2024 година е нараснала средно с 0,9% за разлика от 0,1% ръст във Федералната република. През 2025 година се очаква това разминаване да се запази. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), през следващата година икономиката на Германия ще расте най-бавно от всичките 38 страни членки на ОИСР.

Германската индустрия, която дълги години беше най-голямата сила на страната, се превръща в нейна слабост. Според експертите производственият сектор страда от структурни проблеми като недостиг на персонал, високи разходи и бюрократични спънки. Цените на електроенергията и газа продължават да са над предкризисните нива, а много сектори не могат да запълнят своя недостиг на квалифицирана работна ръка. Всичко това е довело до "сериозна загуба на конкурентоспособност, особено на неевропейските пазари", обобщават от "Ифо". Засилващият се протекционизъм и геополитическото напрежение също повлияват върху германската икономика, която е ориентираната към износ. "Германският икономически модел изглежда просто вече не е на мода", казват експертите на германската банка "Хелаба", цитирани от АРД.

Меркел не проведе ключови реформи

Как се стигна до тук? Според британското издание "Икономист" управлението на Ангела Меркел носи сериозна отговорност за състоянието на германската икономика. Непроведените реформи през 16-те години, в които тя беше начело на страната, отново превърна Германия в "болния човек на Европа". През 2009 година Германия вкара в своята конституция т.нар. "дългова спирачка", която ограничава възможността бюджетът да е на дефицит. Това доведе до хроничен недостиг на инвестиции в публичните услуги. Но не само британското издание е на това мнение. Много икономисти в Германия също смятат, че дълговата спирачка е основна пречка пред инвестициите и растежа. Според тях това е и една от причините за лошата инфраструктура в страната.

Има ли изход? За да изплува отново над водата, Германия трябва да насочи усилията си към намаляване на данъчната тежест за бизнеса, ограничаване на бюрокрацията и енергийните разходи, разширяване на дигиталната, енергийна и транспортна инфраструктура и привличането на допълнителна работна ръка - връщане на по-възрастни граждани към професиите им, мотивиране на повече жени да работят, както и улесняване на достъпа на чуждестранни работници до трудовия пазар. Ако се предприемат стъпки в тази посока, икономиката може да нарасне с 1,1% през следващата година или близо три пъти повече от прогнозата.

Прочети цялата публикация