Турция убедила Русия и Иран да не се намесват в Сирия, Москва прибира оборудването от военната си база
Турция убеди Русия и Иран да не се намесват в Сирия по време на бунтовническата офанзива, довела до падането от власт на президента Башар Асад, заяви турският външен министър Хакан Фидан, цитиран от Франс прес и БТА. "Най-важното, което трябваше да направим, бе да разговаряме с руснаците и иранците и да сме сигурни, че те няма да влязат във военен аспект в уравнението. Говорихме с руснаците и иранците и те разбраха", заяви Фидан в интервю, излъчено на живо от турската частна телевизия НТВ. "За да има минимални човешки жертви тук, се опитахме да постигнем това без кръвопролития, като водихме целеви преговори с два основни фактора, способни да използват сила“, продължи той. Ако Башар Асад беше получил подкрепата на Русия и Иран, съществуваше риск "победата на опозицията /.../ да отнеме много време и да бъде кървава", отбеляза ръководителят на турската дипломация "Руснаците и иранците обаче видяха, че това вече няма смисъл. Човекът, в когото инвестираха, не е човек, в когото може да се инвестира. Освен това условията в региона, както и тези по света, не са същите", допълни той.
След 11-дневна офанзива бунтовническата коалиция, водена от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам", свали в неделя правителството на Башар Асад, който според руските власти се намира в Русия заедно със семейството си. Като дългогодишен поддръжник на бунтовническите групировки в Сирия, Турция приветства оттеглянето на Башар Асад, припомня АФП.
Изглежда, че Русия събира военното си оборудване от своята военновъздушна база в Сирия, показват сателитни снимки, разпространени от "Максар" (Maxar), след като бунтовниците в Сирия свалиха президента Башар Асад миналия уикенд, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Снимките, направени вчера, показват най-малко два самолета Ан-124, едни от най-големите товарни самолети в света, с отворени носови конуси във военновъздушната база в Хмеймим, в крайбрежната провинция Латакия.
"Два тежки транспортни самолета Ан-124 се намират на летището - и двата са с вдигнати носови конуси и са подготвени за натоварване на оборудване или други товари", отбелязват от "Максар".
"В близост до тях боен хеликоптер Ка-52 се демонтира и изглежда се подготвя за превоз, докато компоненти от батарея за ПВО С-400 се подготвят за транспортиране от предишната си дислокация във военновъздушната база“, казва още компанията по повод сателитните си снимки.
Във военноморската база на Русия в Тартус, единствената руска база на Средиземно море, която е център за ремонт и попълване на запасите, "до голяма степен няма промени, откакто на 10 декември заснехме две фрегати, които продължават да бъдат в шелфа на Тартус“, допълват от "Максар".
Руското Министерство на отбраната за момента не е отговорило на запитването от Ройтерс за коментар, пояснява агенцията.
Кремъл заяви, че след падането на Асад се е съсредоточил върху гарантиранe на сигурността на военните си бази в Сирия и на своите дипломатически мисии, припомня Ройтерс.
Канцлерът на Германия Олаф Шолц обеща помощ за възстановяването на Сирия след падането на режима на Башар Асад, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Европа също ще помогне за възстановяването", заяви Шолц във видео, разпространено в социалната платформа "Екс" снощи.
След години на страдания заради гражданско война сирийците заслужават един живот на свобода и сигурност, заяви канцлерът. Новите управници на тази страна трябва да гарантират това, добави той.
"Ще работим с тях на тази основа", каза Шолц.
Той заяви още, че сирийците, които "са се интегрирали" в Германия, са "добре дошли" да останат в неговата държава, отбеляза Франс прес.
Лидерът на консервативния Християндемократически съюз (ХДС) Фридрих Мерц, който е сочен за фаворит за следващ канцлер на Германия, иска по-строг контрол на границите на Европейския съюз, за да бъде предотвратено влизането в ЕС на сподвижници на сваления сирийски лидер Башар Асад, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Сега ние, европейците, трябва заедно да направим бързо така, че поддръжниците на режима на Асад, от втория и третия етаж на старата власт, да не влязат незабелязано в Европа, и в частност в Германия, като кандидати за убежище", заяви кандидатът за канцлер в публикувано вчера интервю за германския в. "Райнише пост".
Той подчерта, че сега ЕС трябва много строго да контролира външните си граници, и настоя за връщане на хора от германската граница. "Имаме нужда от по-строг пропускателен режим, който да затегнем още повече след изборите", казва Мерц за изданието, цитирано от ДПА.
Очаква се изборите в Германия да бъдат произведени на 23 февруари догодина.
"Ще има много сирийци, които ще искат доброволно, по собствено желание, да се завърнат в родината. Също много ще искат да останат в Германия, защото работят тук и вече са германски граждани", каза още опозиционният лидер.
Прочети цялата публикация