Въздушна евакуация! Руската армия спешно си събира багажа от Сирия
Русия изглежда събира военно оборудване във военновъздушна база в Сирия.
Това става ясно от сателитни снимки, публикувани от Maxar след свалянето на президента Башар Асад, уточни "Ройтерс".
На снимките, направени в петък, се виждат най-малко два самолета Ан-124, едни от най-големите товарни самолети в света, с отворени носови конуси във военновъздушната база Хмеймим в крайбрежната сирийска провинция Латакия.
"Два тежки транспортни самолета Ан-124 се намират на летището - и двата са с вдигнати носови конуси и са подготвени за товарене на оборудване/товари", покават снимките от Maxar.
"Наблизо се разглобява боен хеликоптер Ка-52, който вероятно се подготвя за транспортиране, а елементи от звено за противовъздушна отбрана С-400 също се подготвят да напуснат предишната си дислокационна площадка в авиобазата."
Руската военноморска база в Тартус, единственият руски център за ремонт и попълване на запасите в Средиземно море, "остава до голяма степен непроменена от снимките ни на 10 декември, като две фрегати продължават да се наблюдават в морето край Тартус", каза Максар.
Руското министерство на отбраната не отговори веднага на молбата на Ройтерс за коментар.
Москва подкрепя Сирия от началото на Студената война, като признава независимостта ѝ през 1944 г., когато Дамаск се опитва да се отърве от френското колониално управление.
Западът дълго време смяташе Сирия за съветски сателит.
Кремъл заяви, че след падането на Асад се е съсредоточил върху гарантирането на сигурността на военните си бази в Сирия и на дипломатическите си мисии.
Прочети цялата публикация



Купянск – лъжи без чудеса
Въздушна тревога! Украински дронове отново навлязоха в Естония и Финландия
Израел предупреди Иран, че атаките ще ескалират! Доналд Тръмп твърди, че преговорите за спиране на войната напредват
Иран печели милиони от блокадата на Ормузкия проток?
Руската армия наближава Славянск, евакуират деца от града
Германия спешно изпрати ракетна система „Пейтриът“ в Турция заради иранските ракети
Войната продължава! Техеран отправи нова заплаха срещу американските обекти в Близкия изток
Въздушна тревога! Полската армия вдигна бойна авиация след руски удари по Украйна
Украйна: с роботи и дронове в "зоната на смъртта"
Ключов ирански остров е под обстрел, Техеран отхвърли възможността за временно споразумение
Mehr: Техеран ликува след „поражението на САЩ и Израел" ВИДЕО
След намеса на Пакистан в последния момент Тръмп отмени удара, Иран отваря Ормузкия проток
CNN: Ванс, Уиткоф и Къшнър ще представляват САЩ в преките преговори с Иран в Исламабад в петък
Ирак и Египет приветстваха прекратяването на огъня между Иран и противниците му САЩ и Израел
Бил Гейтс ще даде показания пред Конгреса на САЩ по случая "Епстийн"
Въпреки обявеното примирие: Иран прати ракети по Тел Авив и други райони на Израел
Иран обяви „съкрушително поражение“ за САЩ и Израел, предстоят преговори между Техеран и Вашингтон в Исламабад
САЩ отложиха ударите по иранската гражданска инфраструктура за две седмици, очакват отваряне на Ормузкия проток
Спирам огъня и отлагам ударите по Иран за 2 седмици: Тръмп
Тръмп обяви, че спира ударите срещу Иран