В Гърция откриха уникален портрет на последния византийски император Константин ХI Палеолог
Уникален портрет на последния византийски император Константин XI Палеолог беше открит в главния храм на стария манастир "Св. Архангели" (Таксиархес) в Егиалия, полуостров Пелопонес, предаде специално за БТА агенция АНА-МПА.
Стенописите, които са датирани от късновизантийския период, са с високо художествено качество и отразяват естетическите тенденции на Константинопол.
Министерството на културата на Гърция съобщи, че по време на дейности по консервация в католикона - централната църква на манастира, където всички монаси се събират по време на службите, археологът и директор на Ефорията по старините на област Ахая д-р Анастасия Кумуси е открила уникален портрет на последния император на Византия Константин XI Палеолог във втория слой стенописи, който е сигурно датиран към средата на XV в.
На фреската е изобразена фигурата на зрял мъж, носещ императорски инсигнии. Пурпурното му наметало, бродирано със злато, е украсено с медалиони, на които са изобразени двуглави орли с корона между главите им - отличителен символ на фамилията на Палеолозите. Наличието на двуглавите орли върху облеклото на фигурата, наред с другите инсигнии, представлявало недвусмислено визуално послание, което идентифицирало мъжа като император.
В интервю за АНА-МПА Кумуси потвърждава, че портретът е на последния византийски император Константин XI Палеолог и че това е напълно доказано. Това е така, тъй като, както обясни д-р Кумуси, комбинацията от исторически източници и стилистични критерии ни позволява да датираме този пласт към средата на XV в. „Това е единственият известен запазен негов портрет приживе (...) Съществуват (и други) негови портрети, но те са от два или три века по-късно“, допълни тя.
Манастирът "Св. Архангели" (Таксиархес) се намира на 15 км южно от град Егион в подножието на планината Клокос. Старият манастир "Св. Архангели", известен още като Палеомонастеро, се намира на един километър по-високо. Основан е от свети Леонтий от Монемвасия в края на XIV век. Деспотите на Мистра - Тома и Димитрий Палеолог, осигуряват финансова подкрепа за манастира, като построяват множество сгради на мястото.
До манастира се стига през кула с порта и отбранителни отвори. Главният храм (католиконът) е разположен на издължена тераса, където са съсредоточени основните сгради. Южният параклис е разположен на юг от главната църква. На север от нея, на по-ниско ниво, се намира Северният параклис. Каменно стълбище с дървена горна част, построена през 1810 г., осигурява достъп до горната тераса на манастира. На тази тераса се намират скитът на свети Леонтий, еднокорабната църква „Възкресение Христово“ и гробът на свети Леонтий, подредени в стъпаловидна конфигурация. Четирите църкви на манастирския комплекс са украсени с висококачествени стенописи, датиращи от късновизантийския период.
Прочети цялата публикация



Канадските прогресив рок легенди Rush готвят първо турне от 11 години с новата си барабанистка
Откриха истинския гроб на Александър Велики
Виена – градът, в който историята диша на всяка крачка
Bloomberg: ЕС може да премахне тавана на цените на руския петрол
Учени откриха най-старите дървени инструменти, датиращи отпреди 430 000 години
БНТ ще излъчи всички 104 мача от ФИФА световно първенство по футбол 2026
Въздушна тревога! НАТО отчита повишен брой нарушения на границите от украински дронове
Св. Константин и Елена е, спазват се строги правила
Уловиха Ламин Ямал на Закинтос с новото гадже
Гърция ограничава даването на убежище за нелегални мигранти
Русия атакува масирано Украйна с дронове и ракети. Четирима убити в Днепър, има затрупани под руините в Киев
Светослав Дяков с интерес към стадиона в кв. „Завода“, Община Кочериново стартира концесионна процедура
Мексико Сити отново ще бъде в центъра на световния футбол
Десет от Австрия надвиха минимално Тунис в контрола
Канзас Сити излиза на световната футболна сцена с Мондиал 2026
Турция разгроми с лекота Северна Македония