Fakti.bg | 16.12.2024 13:12:08 | 13

Новият министър на отбраната: Крайно време е Русия да има свои войски за безпилотни системи

Руският министър на отбраната Андрей Белоусов на заседание на Колегиума на руското отбранително ведомство с участието на Владимир Путин предложи да се създадат войски за безпилотни системи в Русия, съобщава Би Би Си.

"В съответствие с указанията на Върховния главнокомандващ се предлага да се сформира нов род войски - войски за безпилотни системи", каза той.

Според Белоусов тяхното създаване може да приключи през третото тримесечие на 2025 г.

В началото на тази година президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа указ за създаването на нов вид въоръжени сили - Въоръжените сили с безпилотни системи.

Украйна активно развива производството на безпилотни самолети на своя територия - в страната, по-специално, се изгражда завод на турската компания Baykar, където ще се произвеждат безпилотни самолети Bayraktar.

Във войната в Украйна Русия използва дронове за разузнаване и целеуказване, като идентифицира украински цели за артилерийски и ракетни удари. Руски дронове като "Орлан-10" предоставят въздушни снимки и информация, което ги прави незаменими за координация на бойните действия.

Русия също разчита на дронове камикадзе, като иранските "Шахед-136", които се използват за масови атаки срещу критична инфраструктура и граждански обекти в Украйна. Те вече се произвеждат в Татарстан.

Тези дронове са ефективни за разрушаване на цели на големи разстояния и сравнително евтини за производство. Русия използва дронове и за доставка на боеприпаси или храна в труднодостъпни зони.

Русия активно използва електронни системи за смущения, които правят украинските дронове неефективни.

Украйна, от своя страна, също използва дронове, като те оказват значително влияние върху военните операции и тактиките на водене на боеве. Украйна използва дронове основно за разузнаване и наблюдение, което ѝ позволява да събира информация за позициите на руските войски, техните укрепления и движения. Това дава възможност за по-точни и ефективни удари. Дроновете често се използват за наблюдение в реално време, което спомага за коригиране на артилерийския огън.

Освен разузнавателната си роля, украинските дронове са средство за далекобойни атаки срещу стратегически руски обекти, като складове за боеприпаси, петролни депа и военна инфраструктура далеч зад фронтовата линия.

Киев разчита също на дронове камикадзе, които неутрализират важни цели като танкове, артилерийски системи и логистични възли.

Украинските сили са известни с иновативния си подход, модифицирайки търговски дронове за военни цели, което осигурява гъвкавост и достъпност,.

На бойното поле дроновете променят динамиката, като Украйна демонстрира иновативност и използва както военни, така и комерсиални модели за стратегически удари. Русия от своя страна разчита на масови удари с дронове, които разрушават критичната инфраструктура и дестабилизират икономиката на Украйна.

Предизвикателствата пред двете страни включват усъвършенстване на радиоелектронната война и достъпа до модерни технологии. Докато Украйна получава западна подкрепа, Русия използва свои разработки и ирански дронове.

Развитието на автономни дронове и използването на изкуствен интелект ще играят все по-голяма роля в конфликта, като вече променят традиционната военна стратегия и показват важността на тези технологии в съвременните войни.

Прочети цялата публикация