Oткриха над 230 нови гръбначни животни и растения по поречието на река Меконг
Според нов доклад на Световния фонд за природата (WWF) изследователи, работещи в района на река Меконг, Югоизточна Азия, са открили през изминалата година над 230 нерегистрирани досега гръбначни животни и растения, съобщава ДПА, предава БТА.
Стотици учени, работещи в Камбоджа, Лаос, Мианма, Тайланд и Виетнам, са открили 173 вида растения, 26 вида влечуги, 17 вида земноводни, 15 вида риби и три вида бозайници. С новите находки броят на видовете, открити по поречието на огромната река от 1997 г. насам, достига 3623.
Сред най-странните открития от изминалата година е гущерът Laodracon carsticola, който според Световния фонд за природата е като излязъл от „Игра на тронове“, както и Hylomys macarong – таралеж с мека козина и остри зъби, който на виетнамски е наречен „вампир“ – Ma ca rong.
Сред откритията е и зелено-черна усойница (Trimeresurus ciliaris). Изследователите са попаднали и на безлистен вид орхидея (Chiloschista quangdangii), за която се смята, че е застрашена от прекомерна употреба.
„Въпреки че тези видове бяха идентифицирани от учените за първи път през изминалата година, те се срещат от хилядолетия в региона на река Меконг“, казва експертът на WWF за Азия Щефан Циглер.
Световният фонд за природата, неправителствена международна организация със седалище в Швейцария, призова правителствата в региона да осигурят защита на тези редки видове и техните местообитания в условията на разширяваща се човешка дейност.
„Незаконната търговия с диви животни, загубата на местообитания, изменението на климата, замърсяването, въвеждането на инвазивни видове, както и интензивната сеч и земеделие, застрашават тази „съкровищница на биоразнообразието“, предупреждава WWF.
Прочети цялата публикация