Fakti.bg | 17.12.2024 16:12:20 | 12

FAZ: Гръцката икономика се справя удивително добре

Статия в германския вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ (FAZ) съобщава, че гръцката икономика се справя удивително добре и че това не се дължи само на бума на туризма, но и на факта, че доверието на пазара е възстановено, предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.

Според „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ международните рейтингови агенции считат Гърция отново за инвестиционна дестинация. Майкрософт, Гугъл и Пфайзер се установиха тук през последните години, а немски компании като Фрапорт, RWE, Бьорингер Ингелхайм и Тиймвюър също са активни в Гърция.

Статията се позовава на гръцкото министерството на икономика и финансите, че докато икономиките на други страни членки на ЕС са в рецесия, Гърция е изправена пред „луксозен проблем". В бюджета за 2025 г. са предвидени над два пъти повече от първоначално предвидените средства. Съответно разходният план също трябва да се актуализира нагоре.

„Франкфуртер алгемайне цайтунг“ отбелязва, че държавният бюджет е одобрен от парламента в неделя вечерта, а консервативният премиер Кириакос Мицотакис е казал на депутатите, че важното е икономическият успех да бъде по-силно усетен от гражданите.

Министърът на финансите Костис Хадзидакис първоначално очакваше излишък от 6,1 милиарда евро в своя проектобюджет. Сега излишъкът възлиза на 13,5 милиарда евро.

Според гръцки икономически анализатори това със сигурност се дължи на факта, че Хадзидакис е управлявал разумно икономиката на страната. Има обаче и други съществени причини за този неочакван резултат.

Както „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ посочва, борбата с укриването на данъци дава плодове и минималната заплата ще се увеличи до 950 евро. Освен това се отбелязва, че безработицата се очаква да падне под 10% през следващата година, при над 40% в пика на кризата. Според „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ Гърция също обслужва дълговете си като примерен длъжник: обслужват се заеми от международни кредитори, а Атина дори изплати предсрочно кризисния заем от Международния валутен фонд. Очаква се съотношението на държавния дълг към БВП да намалее до 147% до 2025 г., докато преди две години беше 164%.

Прочети цялата публикация