Fakti.bg | 21.12.2024 21:30:31 | 29

„Клуб Опера“ откри Софийската опера и балет

С тържество в навечерието на коледните празници Софийската опера и балет посрещна зимата на 21 декември в нова зала за специални срещи и вълнуващи музикални събития. Това е клуб на почитателите на операта, наречен „Клуб Опера". Той се намира в сутерена на сградата с вход откъм улица „Г. С. Раковски" на мястото, което през годините последователно бе ресторант, дискотека, място за фирмени тържества и репетиционна зала.

В новия клуб ще се събират почитатели на оперното изкуство за срещи, разговори за музиката, представяне на проекти и прожекции на филми. „Това ще е място за досег с нашето изкуство, портрети, книги, изложби – всичко, което е свързано с музиката“, сподели акад. Пламен Карталов пред първите гости днес. Пространството се намира в приземната част на операта – удобно, широко, просторно място. Помещението е с малка камерна сцена, екран за прожекции, пиано и озвучителна уредба, така че ще може да се използва за разнообразни по форма културни събития, които досега се провеждаха във фоайетата на операта.

„Тук навремето беше ресторант „Опера“. Имаше прекрасна кухня. Проблемът на операта беше, че от кухнята отиваше към сцената и често „Травиата“ завършваше с оркестъра на това заведение, и това най-много дразнеше. След това кой ли не го е взимал под наем, но успяхме да се отървем от наематели, макар че това носи печалби. Но ние решихме да си го превърнем в наша сцена“, поясни още академик Карталов.

Кратък откъс от увертюрата на „Парсифал" и прожекция на 100-годишния немски филм на Фриц Ланг, създаден по мотиви от „Пръстена на нибелунгите", посрещнаха гостите в новото арт пространство. Според директора на операта акад. Пламен Карталов мястото ще се превърне постепенно в истинско средище на запалените почитатели на операта и дом на създаденото преди време софийско вагнерианско общество.

Той се пошегува, че клубът би могъл да се казва „Рихард Вагнер и приятели“, тъй като приятели на композитора са били други именити негови колеги като Верди, Пучини, Маскани, Карл Орф.

„Вагнер се превърна в емблема на нашия оперен театър. Тези, които следят нашата международна дейност, знаят, че с постановки на Вагнер гостувахме на шест сцени в Европа – Беларус, Словения, Германия, Русия, Северна Македония. Голям интерес има към нашите спектакли. Сега имаме нови покани, отново с Вагнер, но този път за Италия, така че ние не се отказваме от този репертоар“, каза акад. Карталов. Той съобщи, че на 26 юни се открива следващия Вагнеров фестивал с операта „Танхойзер“. Изключително трудно заглавие, особено за тенора, това е, може би, най-трудната роля в репертоара на оперната литература, добави акад. Карталов. „Но ние ще се справим, затова имаме контакти с артисти от други театри. Мисля, че достойно ще защитим тази наша кауза – Рихард Вагнер в България“, каза още директора на операта и допълни, че най-добрият Вагнеров певец се казва Спас Венков (1928-2013, роден във Велико Търново, пял във всички значими оперни театри по света – бел. ред.), който нашата публика, за жалост, не познава: „Той почина преди няколко години във Виена. Намерете записи и ще видите какъв феноменален глас е този българин на сцените в цяла Германия“.

Краткото тържество завърши с дуета на Ортруд и Фридрих от второ действие на операта „Лоенгрин", изпълнен от Габриела Георгиева и Венцеслав Анастасов в съпровод на Йоланта Смолянова (пиано). За изпълнението на партията на Ортруд от тази опера на Рихард Вагнер преди месец Габриела Георгиева получи наградата „Кристална лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци в България.

През лято 2025 традиционният вагнеров фестивал на Софийската опера и балет ще започне с премиерата на „Танхойзер" – една от най-изпълняваните опери на Вагнер, и ще продължи с поредното представяне на целия цикъл „Пръстенът на нибелунга". Преди това – през април, Софийската опера и балет ще представи за първи път творба на Вагнер в Италия. Това ще е „Валкюра" на сцената на оперния театър „Джузепе Верди" в Салерно, чийто главен диригент е Даниел Орен.

Прочети цялата публикация