Лидерът на Абхазия предупреди за „хуманитарна катастрофа“
Лидерът на Абхазия, отцепнически грузински регион, подкрепян от Русия, предупреди днес, че републиката е изправена пред „хуманитарна катастрофа“ поради критичен недостиг на електроенергия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Бадра Гунба, и.д. президент на Абхазия, обяви, че отново се е обърнал към Русия за помощ за доставка на електроенергия, след като служебният енергиен министър каза по-рано тази седмица Москва не е отговорила на абхазките молби за помощ.
По-рано този месец абхазката държавна енергийна компания "Черноморенерго" заяви, че ограничава доставките на електроенергия в рамките на по-малко от три часа през деня, за да се справи с намалените доставки.
„Изключването на електричеството за 9-11 часа на ден е присъда за системите за здравеопазване и образование“, каза Гунба във видео обръщение, публикувано днес в официалния му канал в „Телеграм“.
„Абхазия може да бъде изправена пред хуманитарна катастрофа. Оказахме се в пълен мрак, буквално и преносно“, каза Гунба.
Тучна субтропична територия на брега на Черно море, Абхазия се откъсна от контрола на Грузия с война след разпадането на Съветския съюз в началото на 90-те години на миналия век, по време на която стотици хиляди етнически грузинци избягаха от региона.
Москва отдавна подкрепя Абхазия и друг отцепнически от регион на Грузия – Южна Осетия. Русия ги призна за независими, след като спечели петдневна война срещу Грузия през 2008 г.
Миналия месец Абхазия изпадна в криза, когато протестиращи нахлуха в парламента, за да се противопоставят на инвестиционно споразумение с Русия. Тогавашният президент Аслан Бжания беше принуден да подаде оставка и вицепрезидентът Гунба стана временен лидер.
Кризата се изостри още повече през септември заради решението на Москва да спре социалните плащания за Абхазия, които бяха използвани за изплащане на заплати на държавни служители, включително лекари и учители.
Недостигът на електричество, обичаен в Абхазия през зимата, започна в началото на декември, когато ниски нива на водата във ВЕЦ "Енгури" наложиха аварийно спиране на тока.
В четвъртък абхазки депутат беше застрелян от свой колега до сградата на парламента в столицата Сухуми.
Нападението беше извършено, докато депутатите се готвеха за обсъждане на законодателство за забрана на копаене на криптовалута, защото то задълбочава проблема с електричеството, тъй като е енергоемко, съобщиха местни медии.
/ПГ/
Източник: www.bta.bg
Прочети цялата публикация



Хавана: Жестоките и озлобени управници на САЩ готвят кървава баня в Куба
ООН предупреди за глобална дигитална катастрофа
Хизбула обяви: В Ливан няма примирие, войната продължава
Украйна критикува “неутралитета” на Червения кръст
Атанас Атанасов, ДСБ: Намираме се в политическа ситуация с рязко повишени рискове за България
„Самотните вълци“ на САЩ стрелят срещу демокрацията
Чернобилският призрак: Зеленски предупреди за риск от нова ядрена катастрофа на фона на кървави удари
16 души загинаха при удари в Украйна и Русия в неделя
Защо руският пропагандист Владимир Соловьов нападна Джорджа Мелони?
Процедурата е в ход! Испания бърза да легализира стотици хиляди мигранти
Пенчо Милков: Ежедневната грижа за Русе продължава без гръмкост и рязане на ленти
Ето кои са новите победители в Нашата игра
НА ЖИВО: Барселона 2:0 Реал Мадрид
Тръмп пристига в Пекин за ключови преговори със Си Цзинпин
Ваня Григорова: Без данъчно-осигурителна промяна, бюджетът винаги ще е на червено
Жирона в цвят и аромат: Започна прочутият Фестивал на цветята (ВИДЕО)
Бургас посрещна Честната ръка на Свети Георги, тя е в храм „Св.Св. Кирил и Методий“ (СНИМКИ и ВИДЕО)
Щерките на известен БГ финансист наследиха купища имоти от Ружа Игнатова
Тръмп: Иран повече няма да се смее. Обама бе техният спасител
Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади преместена в болница в Техеран