23 декември: Годишнина от рождението на Емил Димитров и Пепа Николова
На 84 години щеше да стане днес големият български певец Емил Димитров. Роден е на 23 декември 1940 година в Плевен. Почина на 30 март през 2005 година, на 64 години, пише plovdivnow.bg.
Освен голям поп певец, той беше и композитор, най-продаваният български изпълнител – със 65 милиона продадени копия от албумите си в света, от които над 40 милиона в СССР и страните от Източна Европа според американското списание „Billboard“.
През 1970 г. подписва договор с френската музикална компания „EMI Pathé-Marconi“, която издава първия му френскоезичен сингъл „L'amour c'est toi“ и която издава песните на „Бийтълс“, Жилбер Беко, Реджийн и др. Песента му „Моника“ (български вариант: „Моя страна, моя България“) е разпродадена в тираж от 500 000 копия в Германия и 100 000 в Белгия. Песента е също записана и изпълнявана от немския изпълнител Уили Мартин.
Носител е на три платинени плочи. Легенда е в страните от Източния блок.Става популярен с хитовете си „Моя страна, моя България“, „Ако си дал“, „Арлекино“, „Джулия“, „Сбогом, Мария“, „Нашият сигнал“, „Само един живот“, „Писмо до мама“, „Песен за моята майка“, „Мариана“, „Ела в София“, „На брега на тихата Марица“, „Хубавата Джиджи“, „Само тази нощ“, „Вън вали“, „Жената на военния“, „Лидия“ и много други.
Емил Димитров става известен във Франция, запознава се с Шарл Азнавур и Далида. Песента „Моя страна“ под названието „Моника“ е записана на френски, немски, италиански, испански. Водещи европейски звукозаписни компании сключват договори за записване и издаване на негови песни през 1970-те години. Пее заедно, на една сцена, с Джани Моранди, Рики е Повери, Йосиф Кобзон и Алла Пугачова. Във Франция го очаква блестяща кариера, но тъгува по родината и се завръща обратно в България.
Емил Димитров е роден на 23 декември 1940 г. в Плевен, в семейство на артисти-илюзионисти. Баща му е Димитър Димитров, известен като Факира Мити, вентролог. Майка му е французойката Анастасия Димитрова (по мъж), асистентка на Мити с артистично име Мадам Сизи. Рано се е развела с баща му и завърнала се във Франция. Тя често бива посещавана в родината си от Емил. Двамата водят на всеки свой спектакъл Емил и той обиква театъра и музиката.
Първата му жена е актрисата и певица Грета Ганчева, за която се жени през 1967 година, но бракът им е кратък. От брака си с Мариета Гьошева, който трае от 1968 до 1991, има син – Емил Димитров-син, роден през 1970. Певецът посвещава песента „Моя страна, моя България“ именно на сина си. През 2000 г. Мариета Гьошева и Емил Димитров отново се женят. През декември същата година обаче Мариета умира след усложнения от диабет.
78 години стават днес от рождението на актрисата Пепа Николова. Тя почина на 22 септември 2006 година, след боледуване, едва 59-годишна.
Родена е на 23 декември 1946 в Харманли.
През 1965 г. кандидатства в Школата за естрадни певци за радиото и телевизията, където е забелязана от режисьора Вили Цанков. Той я кани в Младежкия театър „Николай Бинев“ и от 1965 г. започва да работи там.
От 1968 г. Пепа Николова е в Държавния театър в Хасково, а от 1979 г. – в Сатиричен театър „Алеко Константинов“.
Член на Съюза на българските филмови дейци.
През 1965 г. я забелязват актьорът Петър Слабаков и режисьорите Ирина Акташева и Христо Писков и я канят да се снима в главната роля в „Понеделник сутрин". Филмът е забранен и остава невидян от публика до 1988 г., когато Съюзът на българските филмови дейци ѝ присъжда – с 22 години закъснение – наградата за най-добра женска роля.
В този филм непрофесионалната актриса играе безработно „паднало момиче с леко поведение“ от провинциален град, което е скептично към всекиго и всичко. Но се увлича по момче, което е различно от другите ѝ познати. А той, идеалист и активист, настоява тя да постъпи на работа в неговата „бригада за комунистически труд“. Филмът не излиза на екран, но режисьорът Вили Цанков я кани в Младежкия театър, където тя получава първи малки роли. След това е в Хасковския театър и от 1979 г. до пенсионирането си – в Сатиричния.
Много популярна я прави ролята на циганката Джалма, влюбена в „бате Серго“ (Стефан Данаилов) в една от сериите на „На всеки километър“ през 1969 г.
През 2002 г. я канят да озвучава Роз от „Таласъми ООД“. Николова дава гласа си и за сериала „Голямото междучасие“.
През последните години от живота си води обичани от зрителите предавания в кабелни телевизии: „По пижама с Пепа Николова“, „Часът на Пепа Николова“ и последното ѝ авторско предаване по телевизия Евроком – „60 минути“.
Пепа Николова има дъщеря Александра Сърчаджиева, която също е актриса.
Прочети цялата публикация