Fakti.bg | 23.12.2024 13:48:28 | 14

Бъдещето на Сирия: какво обещават "Хаят Тахрир аш Шам"

Новите управници в Сирия искат да наложат държавен контрол над всички оръжия в страната. Лидерът на "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ) Ахмед аш Шараа обяви на съвместна конференция с турския външен министър Хакан Фидан, че всички въоръжени групи в страната скоро ще се разпуснат и ще се присъединят към националната армия.

ХТШ няма да позволи "в страната да има оръжия извън държавен контрол", включително и в североизточните части, контролирани от кюрдските Сирийски демократични сили. Аш Шараа каза още, че в следващите дни ще обявят новата структура на сирийските сили за сигурност.

Аш Шараа обещава бъдеще "далеч от сектантството"

Междувременно Ахмед Аш Шараа се срещна с лидера на ливанските друзи Уалид Джумблат в Дамаск. Пред него той направи две обещания - първо, че правата на малцинствените групи в Сирия ще бъдат защитени. И второ, че страната няма да се меси във вътрешните работи на Ливан.

Според Шараа, чиято организация е обявена за терористична от САЩ, ЕС и ООН, за Сирия предстои нова ера "далеч от сектантството". След като режимът на Асад бе свален в началото на декември, много сирийци, както и представители на международната общност, споделиха опасенията си за правата на различните малцинства в страната, включително друзи, кюрди, християни и алевити.

"Гордеем се с нашата култура, религия и ислям. Да бъдеш част от ислямска група обаче не означава да изключваш другите групи. Напротив, наш дълг е да ги защитаваме", е заявил той по време на срещата с Джумблат.

Шараа е гарантирал също така, че Сирия повече няма да се меси "негативно в Ливан" и че Дамаск "уважава суверенитета на Ливан, единството на неговите територии и независимостта на решенията му".

Иран очаква бунтове в Сирия

Иранският върховен водач Али Хаманей коментира този уикенд, че очаква надигането на нова въоръжена съпротива в Сирия. Сирийските младежи щели да окажат съпротива срещу сегашните процеси, които правят бъдещето на страната несигурно, твърди Хаманей.

Иран се смята за големия губещ от падането на режима на Асад, който беше негов съюзник. Благодарение на Асад Техеран успяваше безпроблемно да снабдява ливанската групировка Хизбула с оръжия през Сирия.

Прочети цялата публикация