Вучич пред Handelsblatt: След година Северен поток ще праща газ на Запад с американски собственик
Президентът на Сърбия Александър Вучич даде интервю пред немското издание Handelsblatt.
В лицето на президента на САЩ Джо Байдън Европа имаше надежден партньор. Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност на 20 януари. Познавате го и наскоро говорихте с него по телефона. Ще стане ли по-трудно?
Много неща ще се променят. За Доналд Тръмп стратегическите отношения с Китай ще бъдат много важни - ние, европейците, трябва да сме наясно с това. Затова е добре, че Германия разшири контактите си с Китай, което сега трябва да се случи и на европейско ниво. Защото Тръмп ще се погрижи за Европа. Следователно ЕС е добре да бъде посъветван да започне разговори много бързо.
Изисква се рационалност, с дългосрочна стратегия, а не с политика на парче. Имаме нужда от визия и дългосрочни, решителни действия в Европа, за да осигурим нашето място в света на утрешния ден.
Можете ли да поясните какво имате предвид с това?
Например всеки ден чуваме, че Украйна трябва да победи. Необходим е по-рационален подход, за да се прекрати кръвопролитието. Европа като цяло губи тежестта си в света. Нашият дял в световната икономика намалява година след година. Азия, от друга страна, набира позиции, както и Африка. Искаме ли да стоим и да гледаме как нашият дял в глобалната икономика намалява наполовина до под десет процента за десет до петнадесет години?
Нека приемем, че това развитие е реално. Как може да се предотврати катастрофата според вас?
Трябва да осъзнаем какво се случва около нас и да се изправим пред един променен свят. Колкото по-бързо стане това, толкова по-бързо ще се възстановим. Да вземем Германия. Страната запази конкурентоспособността на икономиката си с евтиния газ от Русия. Смяната сега няма да стане толкова бързо, енергията в Германия е скъпа. Но вашата страна спешно се нуждае от евтина енергия!
Познаваме това описание на проблема. Но какво би било решението?
Смея да прогнозирам: най-късно след година "Северен поток" ще бъде собственост на американски инвеститор и газът ще тече от Русия към Европа по газопровода. Запомнете думите ми. Една година до заработването на Северен поток!
Без примирие нищо няма да се случи в тази посока. Познаваме Владимир Путин, Си Дзинпин, Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски. Какви са шансовете за мир?
Имаше идея за прекратяване на огъня между 23 декември и 8 януари 2025 г., когато са дните на християнската и православната Коледа. След петнадесет дни мир би било много трудно да се подновят военните действия. Но не съм сигурен, че и двете страни са готови за това. Само когато започнат преговорите между основните глобални играчи, ще има мир. Това кръвопролитие трябва да приключи възможно най-скоро.
Ще използва ли Китай влиянието си, за да заглуши оръжията?
Говорих открито по този въпрос с президента Си преди повече от половин година, на 8 май. Той е много спокоен, скромен и с безстрашен характер. Си буквално ми каза: „Александър, нищо няма да мръдне до януари. След това могат да се проведат преговори.“ Той имаше предвид началото на новото президентство в САЩ. Надявам се, че оттам нататък ще говорим за мир.
Мислите ли, че Китай би бил готов да посредничи сериозно във войната? Досега страната стои твърдо на страната на Русия и експерти смятат, че Пекин до голяма степен е отговорен за поддържането на руската военна машина.
След моите разговори със Си предполагам, че Китай посредничи. Това също би било добър знак, тъй като Китай може да упражнява по-голямо влияние върху Москва. Просто се притеснявам, че може да се случи нещо лошо, преди да има прекратяване на огъня.
Какво се опитвате да намекнете?
Имам предвид по-нататъшна ескалация, при която Русия отговаря на атаки от западни ракетни системи. Всеки, който вярва, че Путин не би използвал тези мощни оръжия, греши....Говорим за ядрени оръжия...Но отново вярвам, че с Доналд Тръмп ще се доближим до мира. Това би било много важно и за Европа и Германия, която не е заинтересована да бъде въвлечена във война. Нито ние в Сърбия.
Войната е започната от Русия, а Москва не проявява интерес да я прекрати...
Сега някой друг трябва да преговаря за мир.
Възможност ли е сделката за мир, обявена от бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп?
Тръмп няма да подкрепи Украйна толкова финансово, колкото настоящата администрация. Той също така е обещал да донесе мир и е вероятно да направи всичко възможно, за да изпълни това обещание, стига войната да не ескалира предварително.
Ще има ли ясни победители и губещи след войната?
Най-големите губещи в тази война са, разбира се, украинците. Но руснаците и ние европейците също губим. САЩ и Китай печелят. Вашингтон укрепва позициите си на енергийния пазар, а Китай вече има ясна представа как всяка западна страна реагира на агресия.
Миналата седмица вие пътувахте до Германия, за да говорите с канцлера Олаф Шолц относно стратегическото партньорство за суровини, договорено с ЕС. Сега германски служители трябва да помогнат за разработването на находище на литий, за да противодействат на обществените опасения относно замърсяването на околната среда. В същото време обещахте да подобрите диалога със засегнатите граждани. Напредва ли проектът?
Да, особено сега с подкрепата на германската страна. Това партньорство е от голямо стратегическо значение и за двете страни. Германия ще бъде единствената страна, която ще доставяме директно с литий. По този начин Сърбия се позиционира като стълб на германската автомобилна индустрия, която се нуждае от материал за производството на батерии за електрически превозни средства. Засега Европа е зависима от вноса от Китай, Австралия и Южна Америка. Искаме да сложим край на това.
Прочети цялата публикация