Fakti.bg | 30.12.2024 04:09:43 | 29

Ким чен-ун: САЩ приемат антикомунизма като неизменна държавна политика

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун се закани да приложи „най-категорична“ антиамериканска политика, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА, позовавайки се на местни медии.

Агенцията отбелязва, че това се случва месец преди инаугурацията на Доналд Тръмп като президент на САЩ.

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом засилва вероятността за дипломация на високо равнище със Северна Корея. По време на първия си мандат Тръмп на три пъти се срещна с Ким, за да обсъдят ядрената програма на Пхенян. Много експерти обаче не смятат, че преговорите между двамата ще бъдат възобновени в скоро време, тъй като се очаква Тръмп да се съсредоточи първо върху конфликтите в Украйна и в Близкия изток. Севернокорейската подкрепа за Русия във войната в Украйна също се превръща в предизвикателство пред съживяването на дипломатическите усилия.

По време на пленарно заседание на управляващата Работническа партия, приключило в петък, Ким нарече САЩ „най-реакционна държава, която приема антикомунизма като неизменна държавна политика“. Ким допълни, че партньорството в сферата на сигурността между САЩ, Япония и Южна Корея прераства в „ядрен и военен блок за агресия“.

„Това ясно показва в каква посока трябва да напреднем, какво и как да правим“, заяви Ким, цитиран от официалната Корейска централна новинарска агенция (КЦНА).

В речта си Ким „е изяснил стратегията за най-категорични антиамерикански ответни действия“ от страна на Северна Корея в подкрепя на нейните дългосрочни национални интереси и сигурност.

КЦНА не уточни каква точно ще бъде антиамериканската стратегия, но посочи, че Ким е поставил задачи за засилване на военните способности чрез напредък във отбранителните технологии и е подчертал необходимостта за подобряване на твърдостта на севернокорейския войник.

Предишните срещи между Тръмп и Ким не само сложиха край на тогавашната им размяната на заплахи за унищожение, но и развиха и лични взаимоотношения помежду им. Веднъж Тръмп дори заяви, че той и Ким „са се влюбили". Но преговорите им в крайна сметка се провалиха през 2019 г., докато спореха за налаганите от САЩ санкции срещу Пхенян.

Оттогава Северна Корея рязко увеличи честотата на своите изпитания, за да създаде по-надеждни ядрени ракети, насочени към САЩ и техните съюзници. САЩ и Южна Корея отговориха, като разшириха своите военни двустранни учения, а също и тристранни, включващи Япония, предизвиквайки силна критика от Пхенян, който приема подобни водени от САЩ учения за репетиции за нахлуване.

Миналия месец Ким каза, че миналите му преговори със Съединените щати единствено са потвърдили „неизменната“ враждебност на Вашингтон към неговата страна и описа своето ядрено въоръжаване като единствен начин за противодействие на външните заплахи.

Прочети цялата публикация