Fakti.bg | 31.12.2024 04:09:42 | 32

Транзитът на руски газ през Украйна спира на 1 януари

Споразумението за транзит на руски газ през територията на Украйна към Европа, подписано преди пет години във Виена, изтича на 1 януари 2025 г.

Руският президент Владимир Путин обяви невъзможността за удължаване на договора няколко дни преди Нова година, Украйна отброява часовете до затварянето на вентила, а европейският Съюзът е разделен на поддръжници и противници на доставките от Русия.

Историята на транзитните споразумения между Русия и Украйна започва през 1992 г. След разпадането на СССР Украйна получи на свое разположение главните (построени през съветската епоха) газопроводи, чрез които газ от Русия се доставяше на европейските потребители. В продължение на много години споразумението за транспортиране на руски газ през Украйна беше удължавано ежегодно (редовно придружено от спорове за цената и дълговете на украинската страна и намаления или прекратяване на доставките), докато през 2009 г., също след скандал, беше сключена сделка за 10 години - до края на 2019 г.

Сядайки на масата за преговори преди пет години, страните натрупаха претенции една към друга: взаимни съдебни дела между Газпром и Нафтогаз, прекратяването на директните покупки на газ, изграждането на алтернативни газопроводи като Северен поток 2, което заплаши Украйна с пълно спиране на транзита на руски газ.

Но в нощта на 31 декември 2019 г., един ден преди изтичането на предишното споразумение, беше направена нова договорка. Споразумението е сключено за периода 2020-2024 г. с възможност за удължаване с още 10 години. През 2020 г. транзитът през Украйна трябваше да възлезе на 65 милиарда кубически метра. м, както и 40 милиарда кубически метра годишно от 2021 до 2024 г. Документът предвижда и оттегляне на всички взаимни арбитражни и съдебни искове на двете компании, по които не са взети окончателни решения. Киев очакваше да получи повече от 7 милиарда долара от Москва за транзит.

Началото на бойните действия през февруари 2022 г. коренно промени газовите отношения в триъгълника Русия-Украйна-Европа. Доставките на руски газ преминават през Украйна в намалени обеми от май същата година, когато Киев обяви прекратяването на транзита за Европа през станция Сохрановка. Причината: форсмажорни обстоятелства - невъзможност за контрол върху компресорната станция Новопсков поради схемата на потока на Руската федерация.

През есента на 2022 г. Нафтогаз подаде иск в Международния арбитражен съд срещу Газпром за забавено плащане за услуги по транспортиране на газ. Шефът на Газпром Алексей Милер заяви, че това арбитражно производство е нелегитимно и участието на руския холдинг в процеса е безсмислено.

Европа обяви отказ от руското гориво и въведе санкции, които принудиха Русия да прехвърли плащанията за своя газ за купувачи от "недружелюбни" страни в рубли. В резултат на това много европейски компании отказаха да изпълнят това изискване и бяха прекъснати доставките от Руската федерация. Тогава Сименс наруши договорните си задължения за поддръжка на турбините за Северен поток, което доведе до спад на газовия поток през тръбопровода.

В последствие тази тръбопроводна система, според Москва, "беше подложена на безпрецедентна терористична атака". Всичко това доведе до рязко повишаване на цените на газа в Европа, затваряне на предприятия в енергоемки отрасли и прехвърляне на производствени мощности в други региони.

Въпреки това в Европа все още има политици, които се интересуват от доставките на газ от Русия. Преди няколко години Унгария започна да получава по-голямата част от горивото от Руската федерация чрез газопровода "Турски поток". Освен това Словакия, желаейки да запази транспортирането на руски газ, проведе няколко преговори с Газпром през декември, а на 22 декември министър-председателят на републиката Роберт Фицо направи работно пътуване до Русия и обсъди този въпрос с Путин. Още през 2009 г. Фицо можа лично да се увери, че Украйна блокира транзита на газ към Европа, като посети централния производствен и експедиционен отдел на Газпром заедно с Милер и тогавашните премиери на България и Молдова Сергей Станишев и Зинаида Гречани. Словашката компания SPP и нейните партньори от Унгария, Австрия и Италия подкрепиха запазването на транзита.

Премиерът на Словакия открито призовава лидерите на Европейския съюз спешно да обърнат внимание на решението на Украйна да спре транзита на газ, като прогнозира бързо покачване на цените и общи загуби за ЕС от 120 милиарда евро през 2025 г. -2026 г. в случай на загуба на доставки от Русия. Фицо каза, че Словакия може да предприеме мерки срещу Украйна и да спре на доставките на електроенергия за Киев.

Въпреки това продължаването на транзитното споразумение в сегашния му вид едва ли е възможно. Путин заяви, че със сигурност няма да има нов договор за пренос на руски газ през Украйна, тъй като няма да е възможно да се предоговори споразумението няколко дни преди Нова година. Киев също обяви намерението си да спре транспортирането на руски газ в 08:00 часа московско време на 1 януари. В същото време и двете страни все още оставят вратичка в разрешаването на транзитни разногласия. Украйна е готова да възобнови доставките през своята газотранспортна система по искане на Европейската комисия, ако това не е руски газ, а руският президент допусна възможност за сключване на договори за доставка чрез трети страни - турски, унгарски, словашки и азербайджански компании . Това ще изисква "отваряне" на дългосрочни договори на Газпром, което е много сложна процедура.

Експерти, интервюирани от ТАСС, отбелязаха, че европейските купувачи на руски газ все още са заинтересовани от запазването на транзита му през Украйна през 2025 г. Най-разумната схема изглежда тази, която предвижда прехвърляне на правата на собственост върху газа на границата на Руската федерация и Украйна. Самото изпомпване ще става в рамките на търгове, в които ще участват европейски компании. Доставките в такъв намален обем биха могли да достигнат 4-7 милиарда кубически метра. м на година.

Пълното прекратяване на транзита на руски газ през Украйна от 2025 г. ще има най-голямо въздействие върху Австрия, Словакия, Чехия, Италия и Молдова, които ще трябва да купуват по-скъп втечнен газ или да увеличат потреблението на въглища. Спирането на доставките през украинска територия ще засегне частично и Унгария.

За Молдова и особено за Приднестровието спирането на транзита дори за една седмица означава безпрецедентна обща енергийна криза: тя няма икономическа алтернатива на доставките на газ от Руската федерация, както и запаси от този енергоносител. В същото време най-лошият сценарий за Молдова вече е факт: Газпром обяви спирането на доставките за републиката от 1 януари поради нарушения на договора от страна на Молдова и отказ за уреждане на дълга. Ограничението ще остане в сила, докато руската компания не уведоми писмено Молдова за друго.

Словакия и Австрия ще бъдат принудени да преговарят за алтернативни начини за получаване на газ от Русия, предимно през Турция. "Газпром" има възможност да увеличи доставките за Европа с 4-6 млрд. куб.м. м годишно през газопроводите "Турски поток" и Blue Stream, чийто капацитет може да бъде увеличен за сравнително кратко време благодарение на тяхната конфигурация. За пълно пренасочване на потоците обаче не може да се говори.

Пълното спиране на транзита може напълно да унищожи украинската газотранспортна система поради силното ѝ износване и загуба на приходи от изпомпване. Някои газопроводи могат да бъдат демонтирани и продадени за скрап и резервни части. През 2021 г. Путин отбеляза, че износването на газопреносната система на Украйна е повече от 80%. Приходите на Украйна от транзита на руски газ за Европа се оценяват на 0,7-1,3 милиарда долара годишно.

Само Газпром може да преживее сравнително безболезнено затварянето на украинския маршрут за доставка на газ. През следващите години руският холдинг ще увеличи доставките за страните от Централна Азия, планира да реализира съвместни проекти с Иран, а също така обсъжда два нови маршрута на газопровода до Китай: "Силата на Сибир - 2" през Монголия за 50 млрд. куб.м. м и тръбопровод през територията на Казахстан за 45 млрд. куб.м. м (35 млрд. за Китай и 10 млрд. за газификация на североизточните райони на Казахстан). В резултат на това Газпром може радикално да промени географията на своите доставки и окончателно да реши въпроса с украинския транзит.

Източник: ТАСС

Прочети цялата публикация