2025 г. - 5 места, откъдето може да започне 3-та световна война
Трета световна война през 2025 г.? 2024 година обещава да остави опасно наследство за своя приемник. От десетилетия светът не е бил свидетел на по-опасна международна среда с неуредени, продължаващи конфликти в някои от най-критичните региони в света. Ще е необходима ловка, зряла държавническа мъдрост, за да се избегне още по-голям конфликт през 2025 г., но ситуацията, в която се намираме, показва, че ловката държавническа мъдрост е дефицитна. Това пише д-р Робърт Фърли, американски професор по въпросите на отбраната, за изданието 19fortyfive.com Никой не иска нов глобален конфликт, но в някои отношения вече сме в потенциална Трета световна война. Войната Русия-Украина, един от най-големите конвенционални конфликти, които светът е виждал след Втората световна война, има далечни глобални последици. Те със сигурност ще засегнат онези части на света, където Русия, Китай, Европейският съюз и Съединените щати имат интереси, което по същество е цялата международна система. Нито един от обсъжданите тук конфликти не е изолиран от останалите; подобно на различните театри на Втората световна война, всеки от тях има ефект върху баланса на силите и заплахите в другите региони.
Русия - Украйна
Остават ни три месеца до тригодишнината от нахлуването на Русия в Украйна и краят на войната все още е трудно да се предвиди. Руските сили подновиха офанзивата и превзеха значителни части от украинската територия, но очевидно не достатъчно, за да застрашат целостта на украинската държава. От своя страна Украйна се възползва от разрешението на администрацията на Байдън и нейните поддръжници в Европа да нанася удари на далечни разстояния срещу цели дълбоко в Русия. Русия отговори на това, като нанесе първата оперативна ракетна атака срещу Украйна, използвайки конвенционални ракети с множество бойни глави. Напрежението между Русия и Запада (включително Съединените щати и Европейския съюз) остава на най-високите си нива. Руската икономика показва признаци на сериозно влошаване, което може да принуди Москва към провеждането на скъпи и високорискови военни операции. С други думи, най-лошата война, която светът е виждал от десетилетия, все още може да нарасне по интензитет и да привлече други държави в пастта си.
Атаките от 7 октомври
Последиците от драматичните и смъртоносни атаки от 7 октомври 2023 г. продължават да дестабилизират Близкия изток. Атаките предизвикаха интензивна война между Израел и Хамас в Газа, последвана от интензивен конфликт между Израел и Хизбулла в Ливан. По пътя Израел и Иран си размениха удари, а движението на хутите в Западен Йемен започна кампания срещу корабоплаването в Червено море. Някои театри на конфликта изглежда се охлаждат, като Израел и Хизбулла постигнаха неудобно примирие, а израелската армия изчерпва целите си в Газа. Перспективите за ескалация между Иран и Израел обаче остават опасно високи. Отношенията на Иран с Русия се подобриха драматично в хода на конфликта, тъй като Техеран достави на Москва така необходимите дронове и ракети в замяна на модерни военни технологии. Иран също може да реши, че след като не успя да възпре израелските атаки, трябва да заложи изцяло на ядрената си програма. Подобно решение би предизвикало нови израелски атаки, потенциално подкрепени от Съединените щати и монархиите в Персийския залив.
Китай-Тайван: Пътят към Третата световна война?
В известен смисъл тишината, която продължава да цари над Тайванския пролив, е по-страшна от хаотичната симфония на руско-украинската война. Политическият конфликт по същество е неразрешим и воюващите страни се готвят за война, сякаш тя е неизбежна. Китай продължава бързо да разширява флота си, по-специално възможностите си за десантни нападения. Тайван и Съединените щати работят върху системи и тактики, които биха направили задържането на плацдарм невъзможно за Народната освободителна армия. В същото време търговията продължава почти безконтролно през проливите. Малко вероятно е Китай да бъде готов да атакува Тайван през 2025 г. Въпреки това, изчисленията на Китай могат да се променят, ако събитията в други части на света се обърнат или ако президентът Тръмп предприеме стъпки за драматично влошаване на връзките между Вашингтон и Пекин. Всяка война за контрол над Тайван вероятно ще се разшири, за да включи САЩ и Япония и веднага ще носи заплаха от използване на ядрени оръжия.
Северна Корея - Южна Корея
Решението на Пхенян да се намеси пряко във войната между Русия и Украйна разтърси винаги напрегнатите отношения на Корейския полуостров. Участието на Северна Корея във войната изглежда гарантира quid pro quo от Москва, осигурявайки на Корейската народнодемократична република (КНДР) покровителя, който тя търси след разпадането на Съветския съюз. Общият ефект от руската подкрепа за Северна Корея остава несигурен, но несъмнено ще помогне за укрепване на енергийната ситуация на КНДР и ще улесни Пхенян да придобие напреднали военни технологии. Това може също да направи Северна Корея по-авантюристична в отношенията ѝ с Република Корея (ROK). От своя страна Южна Корея обмисля разширяване на отношенията си с Украйна като отговор на разполагането на севернокорейски войски. Освен това вътрешната политика на Южна Корея беше разтърсена от очевиден опит за самопреврат, в който президентът Юн Сук Йол цитира заплахата от Северна Корея като оправдание за налагането на военно положение. Евентуалните последици от тези решения е невъзможно да се предскажат, но биха могли да представляват значителна опасност за кризисната стабилност на полуострова.
Сирия
Сирийският президент Башар Ал-Асад положи усилия да остане настрана от атаките от 7 октомври, дори когато израелските самолети и ракети удряха ирански съоръжения в Сирия. Нежеланието му може да се основава на опасения за стабилността на неговия режим. Тези опасения бяха драматично потвърдени миналата седмица, когато град Алепо падна в ръцете на коалиция от бунтовнически групи. Това накара Сирийската арабска армия и нейните руски и ирански съюзници да се борят да изградят отбрана срещу настъпващите бунтовнически сили. Самите бунтовници са смесица от различни групи, всяка със свои поддръжници и собствена програма. Гражданската война в Сирия обхвана голяма част от региона в разгара си през 2010 г. и не е трудно да видим Русия, Турция, Израел, Иран, Йордания и Съединените щати да се намесват по някакъв начин. Ако правителството на Асад падне от вътрешни или външни сили, целият регион може да бъде хвърлен в хаос, който може да възобнови конфликта между Израел и Иран и да въвлече Турция в преки военни действия.
Третата световна война: Може ли да започне през 2025?
Можем да се утешим с факта, че войните рядко се случват случайно. Никой наистина не иска Трета световна война. Всеки голям играч има конкретен набор от цели и резултати, които би искал да преследва, и свалянето на глобалната система или налагането ѝ по насилствен начин е извън тези цели. Въпреки това често е трудно за лидерите да разберат глобалното въздействие на своите решения; бомба, хвърлена над Киев, може да предизвика гръмотевична буря в Техеран или циклон над Тайпе. Можем да се надяваме, че Новата година ще донесе дълбоко поемане на въздух, нова гледна точка към тези конфликти и нова надежда за преодоляване на Третата световна война.
Прочети цялата публикация