"Уестингхаус" и НАСА започват изпитания на микрореактор за мисия на Луната

Американската "Уестингхаус Електрик Къмпани" сключи нов договор с Космическата агенция (НАСА) на САЩ и Министерството на енергетиката за продължаване на програмата за разработването на ядрен микрореактор за обезпечаване на мисия на Луната и навлизането й във фаза изпитания. Става въпрос за програмата Fission Surface Power (FSP) на НАСА, чиято цел е да се разработи мощности, генериращи електричество чрез процес по делене на атомите, които биха могли да осигурят на астронавтите надежден, постоянен източник на електроенергия за използване на Луната и в дълбокия космос. Сегашният договор, възложен от Националната лаборатория на Айдахо (INL), стъпва върху успеха на идейния проект, разработен от "Уестингхаус" в първата фаза програмата.
Прочети цялата публикация



Без жени на борда: Новият екип на "Артемис III" към Луната предизвика бурни реакции в мрежата (ВИДЕО)
НАСА представи екипажа на „Артемис III“
Екипажът на Artemis 3 не беше добре приет от обществеността: защо НАСА е критикувана
Лицето на новата епоха: НАСА представи екипажа за историческата мисия Artemis 3
НАСА планира да създаде обитаема американска станция на Луната до 2032 г.
Пламтящи температури и изпитания за пилотите по време на Гран При на Австрия
НАСА тества ERNEST: Новият суперроувър с изкуствен интелект, който ще „ходи“ по Марс и Луната
Нов разрив между Мелони и Тръмп
Нарекоха Меси луд гном
Само след два мача: Халанд вече е голмайстор №1 за Норвегия на световни финали
Малдини става директор в Италианската футболна федерация
350 евро глоба и месец без книжка за непоставен колан в Гърция
Оставиха зад решетките двама, свързвани с "Калашниците" (снимки)
Ореол, рак и щука може да се окаже неродената партия на Радэв
Скъпият апартамент на Алекс Богданска възмути мрежата (ВИДЕО)
Хванаха украинец с контрабандни лекарства и "маркови" стоки при влизане от Турция