Fakti.bg | 09.01.2025 17:01:12 | 13

Чия да бъде Гренландия?

Впечатляващи ледени пейзажи, планини и тундра, уникална фауна: Гренландия без съмнение предлага безброй мотиви за чудесни снимки и видеа. Но дали синът на Доналд Тръмп бе отишъл там заради тях?Тръмп младши се постара да представи посещението си там като нещо маловажно. „Ние сме тук само като туристи“, заяви той пред гренландското радио, след което предаде и много поздрави от баща си. Който очевидно си е наумил да превърне Гренландия в 51-вия американски щат.

Агенция Ройтерс информира, позовавайки се на източници от обкръжението на Тръмп младши, че по време на еднодневното си посещение той искал да заснеме видеоматериал за подкаст, без да води каквито и да било политически срещи. Но в датските медии се появи материал, според който гренландският премиер Муте Егеде набързо отменил своя среща с датския крал Фредерик, което предизвика спекулации – за какво обаче е искал да използва времето си премиерът не стана известно.

Интересът на Тръмп към Гренландия

Профилът в Инстаграм на Тръмп младши, който се самоопределя като любител на природата, е пълен с политически постове, свързани с политиката на баща му. Поради това е доста невероятно пътуването да няма връзка с намеренията, изразявани от 47-ия президент на САЩ, който на 20 януари ще встъпи в длъжност.

От изборната си победа насам Тръмп поиска да постави под контрол редица райони извън САЩ като Панамския канал или Канада, по отношение на която се споменават дори планове за сливане. Но най-големите претенции на Тръмп са към Гренландия – той още от 2019 година говори за евентуална покупка на територията, която е автономна и се намира под датски контрол.

Тръмп иска да спасява Гренландия. Но от кого?

През последните седмици Тръмп нееднократно подчертаваше желанието си: преди полета на сина си той публикува видео на мъж, носещ шапка с надпис „Да направим Америка отново велика“, който призовава Тръмп да купи Гренландия и да я освободи от датското „колониално господство“.

Тръмп обещава на Гренландия и на нейните 56 000 жители защита, но до момента не е споделил никакви мотиви за желанието си. В икономически и геополитически план влиянието в богатия на суровини арктически регион, към който претенции имат също Русия и Китай, безспорно ще нарасне. Покрай щата Аляска САЩ също имат близост с Арктика, а 1951 година те поддържат военно-въздушна база в Северна Гренландия. Тръмп гледа на притежанието на най-големия остров на земята като на „абсолютна необходимост“ и вече заплаши Дания с икономически натиск, за да ги принуди да му продадат територията.

Кьолнският политолог Томас Йегер е на мнение, че за желанието на Тръмп има и още един мотив: „Можем да си представим, че Тръмп иска да се впише в традицията на президентите, които сериозно са разширили територията на САЩ – както например през 19 век, когато е била купена Аляска. Това би било нещо, което действително да го превърне във велик президент“.

Стъпка към независимостта на Гренландия от Дания

За Тръмп Гренландия е само средство към целта, казва гренландската депутатка в датския парламент Айа Кемниц. „Не искам да бъда пешка в бълнуванията на Тръмп за разширяване на неговата империя“, написа Кемниц във Фейсбук.

В самата Гренландия в момента се води съвсем друг дебат – в новогодишното си послание премиерът Егеде поиска да се предприемат „важни стъпки към постигането на независимост на страната“ и изтъкна: „Бъдещето на страната ни принадлежи!“.

Островът, населени от инуити, е колонизиран през 18 век от Дания и Норвегия и в крайна сметка попада под администрацията на датската корона. След Втората световна война Гренландия официално е деколонизирана, като същевременно обаче жените са принуждавани да се предпазват от бременност, а децата са отвеждани в Дания против волята на родителите им. Извършените жестокости се преосмислят твърде бавно, което допълнително подсили желанието на гренландците окончателно да се отделят от Дания.

След избирането на нов парламент в автономната област поддръжниците на независимостта се надяват на нов напредък. В новогодишната си реч Егеде каза, че парламентът вече е започнал да подготвя конституция за суверенна Гренландия.

Дания не иска да се отказва от Гренландия

Съвсем не е сигурно обаче, че независима Гренландия изобщо ще може да съществува икономически: годишно Копенхаген изпраща около 550 милиона евро – приблизително една трета от бюджетните средства на острова.

Но и Дания едва ли ще иска да се откаже от Гренландия - заради нейните подземни богатства и геостратегическо значение. Наскоро след офертата на Тръмп министърът на отбраната Трьоелс Лунд Поулсен публикува списък с инвестиции във военната инфраструктура на Гренландия.

Освен това кралството отдели повече място на Гренландия в новия герб - гренландската полярна мечка вече е с доста по-централна позиция в хералдическия знак. "Ние сме едно", подчерта крал Федерик в новогодишното си слово.

Но дали и гренландците биха се подписали под тези думи? Въпросът ще продължи да се разисква по време на предизборната кампания. Независимост, присъединяване към САЩ или оставане към Дания с вероятно увеличени субсидии – геополитическата оценка на топящата се Арктика е коз в ръцете на Гренландия.

Автор: Давид Ел

Прочети цялата публикация