Учени посочиха кои са причините за „бирено коремче“
Изразът „бирено коремче“ вероятно ще остане в нашата реч още дълго време за обозначаване на абдоминално затлъстяване.
Няколко проучвания показват (често използвайки пари от производители на бира), че напитката сама по себе си не може да причини мазнини по корема. Но дори бирата да няма нищо общо с това, проблемът с абдоминалното затлъстяване остава.
Нека да разберем защо се появява.
Общи факториВ момента водещата теория за затлъстяването се свързва с „енергиен дисбаланс“: човек консумира повече енергия (калории) от храната, отколкото изразходва.
Липсата на физическа активност и упражнения, съчетани с висококалорични храни, са несъмнени рискови фактори.
Какво е абдоминално затлъстяванеАбдоминалното затлъстяване се диагностицира, когато обиколката на талията е >102 сантиметра при мъжете и >88 сантиметра при жените.
Има и други диагностични тестове, като съотношението на талията към бедрата. Лекарите смятат абдоминалното затлъстяване, наред с „обикновеното“ затлъстяване, за рисков фактор за редица заболявания.
Вътрешната или висцералната мазнина, която се натрупва в коремната кухина, се счита за по-опасна от подкожната мазнина по корема.
Критерият за „нормално“ затлъстяване е индекс на телесна маса (ИТМ) над 30. За да се изчисли, теглото в килограми се разделя на квадрата на височината в метри.
Начинът, по който мазнините се разпределят в тялото, може да бъде повлиян от генетична предразположеност. Рискът от абдоминално затлъстяване, подобно на нормалното затлъстяване, се увеличава с възрастта. Известно е, че висцералните мазнини се отлагат по-често при хора, които не спят достатъчно.
Диетични нюансиНякои проучвания показват, че коремното затлъстяване може да е следствие от излишък на фруктоза в диетата.
Употребата на това вещество е свързана с риск от метаболитен синдром, при който абдоминалното затлъстяване е придружено от нарушения на глюкозния и липидния метаболизъм. Друг възможен хранителен рисков фактор е месото.
Рискът от абдоминално затлъстяване се увеличава с високи нива на трансмазнини в диетата. Ако диетата е богата на протеини, това състояние се развива по-рядко. Някои изследвания показват, че протеините с големи количества незаменими аминокиселини играят отделна защитна роля.
Някои рискове, свързани с абдоминалното затлъстяване: Захарен диабет; Сърдечно-съдови заболявания; Болест на Алцхаймер; Метаболитен синдром; Повишен риск от смърт; Остеоартрит; Алкохол.Може би „биреното коремче“ не идва от бирата. Въпреки това, пиенето на всякакъв алкохол, еквивалентен на 30 грама алкохол на ден, може да се счита за рисков фактор. Колкото повече пият мъжете, толкова по-вероятно е да развият абдоминално затлъстяване. При жените такава връзка все още не е потвърдена.
Дори ако бирата не е специфичен проблем, свързан с абдоминалното затлъстяване, експертите не препоръчват да забравяме, че тя има енергийна стойност (в малка бутилка - от 110 до 150 килокалории). Тоест може да допринесе за затлъстяването, както всяка храна.
ХормониПовишените нива на надбъбречните кортикални хормони (кортикостероиди) допринасят за абдоминалното затлъстяване. Например, те са придружени от повишаване на кортизола и кортизона при синдрома на Кушинг.
Абдоминалното затлъстяване е страничен ефект от редица хормонални лекарства, включително дексаметазон и преднизолон.
СтресПри стрес и тревожност тялото произвежда кортизол, който споменахме в предишния раздел. Кортизолът е дълготраен хормон на стреса.
В миналото е помагал на хората да оцелеят, когато са нямали храна. Днес "помага" да наддадете на тегло при проблеми на работното място.
Борба с абдоминалното затлъстяванеБорбата с абдоминалното затлъстяване е подобна на лечението на „обикновеното“ затлъстяване. Противно на популярния мит, упражненията за корем не играят особена роля.
Уебсайтът на Mayo Clinic изброява следните мерки за контрол:
Диетата трябва да бъде здравословна: с преобладаване на растителни храни, риба и нискомаслени млечни продукти. Месо, преработено месо, сирене и масло е най-добре да се консумират възможно най-малко. Размерът на порциите трябва да се контролира. Трябва да се избягват напитки със захар и фруктоза. Физическата активност трябва да се превърне в ежедневие. СЗО препоръчва 150-300 минути леки или 75-150 минути интензивни упражнения на седмица. Два дни в седмицата трябва да правите силови упражнения. Въпреки това може да са необходими по-интензивни упражнения за борба със затлъстяването, пише Zdrave.to. Прочети цялата публикация