51-ви щат на САЩ? Как Канада се готви за отпор срещу Тръмп.
Няколко седмици след победата на президентските избори в САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще наложи мита от 25% на всички канадски вносни продукти - включително автомобили и автомобилни части. Оттогава бъдещият президент втвърди още повече реториката си срещу северната съседка на страната, като дори се пошегува, че Канада може да бъде “анексирана” и да стане “51-вия щат”. Тръмп дори се подигра на канадския премиер Джъстин Трюдо, наричайки го “губернатор” на Канада.
Сериозна заплаха или просто обичайната реторика на Тръмп?
Някои анализатори смятат, че тази реторика е обичайна за Тръмп, но много канадски политици и икономисти осъдиха думите на бъдещия американски президент.
„Това дойде като гръм от ясно небе“, каза Дъглас Портър, главен икономист на Bank of Montreal, за ДВ, визирайки атаката на Тръмп. „Сред неговите поддръжници нямаше такива, които да гледат на Канада като на някакъв противник“.
Портър смята, че онова, което Тръмп говори, се променя постепенно с наближаването на встъпването му в длъжност. „Първоначално наблягаше на проблемите по границата, които мисля, че Канада може да разреши. След това заговори за търговския дисбаланс между САЩ и Канада. А сега Тръмп заплашва, че ще създаде икономически трудности на Канада“, казва Портър.
Търговският дисбаланс
Въпреки че тъкмо Тръмп подписа споразумението САЩ-Мексико-Канада, което влезе в сила през 2020 г., сега Тръмп твърди, че двете други страни не са удържали своите обещания - от контрола по границите до търговията.
Всъщност САЩ имат значително по-голям търговски дисбаланс с Китай, Мексико, Виетнам, Германия и Япония, отколкото с Канада. През януари-ноември 2024 г. въпросният дисбаланс с Канада е възлизал на около 55 милиона долара. Докато търговският дисбаланс между САЩ и Китай е близо пет пъти по-висок за същия период - 270,4 милиарда долара. Търговският дисбаланс между САЩ и Канада е намалял с около една четвърт през последните две години. Той обаче беше много по-нисък преди пандемията и влизането в сила на споразумението САЩ-Мексико-Канада.
Канада получава “субсидия” от САЩ?
„САЩ на практика дава субсидия на Канада чрез търговския дисбаланс между държавите“, написа Тръмп в собствената си социална мрежа Truth Social. Той твърди, че най-голямата икономика в света “не може повече да търпи огромните търговски дефицити, от които Канада се нуждае, за да се задържи на повърхността”.
Търговията между САЩ и Канада е особено интензивна. През първите 11 месеца на 2024 г. между страните е осъществена търговия на стойност 699,4 млрд. долара. Канада е най-големият пазар за износа на САЩ, като изпреварва Мексико, Европа и Китай. Износът на САЩ включва камиони, микробуси, леки автомобили и автомобилни части, както и изкопаеми горива.
Проблеми за петролния и автомобилния сектор
Суровият петрол съставлява една четвърт от износа на Канада на юг, който през юли 2024 г. достигна рекордните 4,3 милиона барела на ден, според Американската администрация за енергийна информация (EIA).
Благодарение на налични мощности в преработвателната си индустрия, САЩ рафинират суровия петрол в бензин, дизел и реактивно гориво - за вътрешна употреба и реекспорт – като част от тях отиват обратно за Канада. Даниел Смит, регионален премиер на богатата на петрол канадска провинция Албърта, предупреди, че САЩ ще се прострелят в крака, ако Тръмп изпълни заплахите си. Смит написа в X, че: “Всички предложени мита веднага ще навредят на американските рафинерии и ще накарат потребителите да плащат по-високи цени на бензиностанциите”.
Гневът на Тръмп е насочен и към канадската автомобилна индустрия, която през последните години била преместила производството си отвъд северната граница, което предизвикало съкращения на американски работници. Въпреки това автомобилният сектор в Северна Америка си остава силно интегриран с канадската промишленост. Ръководители на канадски автомобилни компании предупредиха, че митата могат да нарушат сложните вериги за доставки, което ще доведе до увеличаване на разходите и неефективност, както и до повишаване на цените на новите автомобили в двете страни. “Ако налагате 25% мито всеки път, когато някоя автомобилна част преминава през границата, разходите стават абсурдни”, заяви пред ДВ Уилям Хъгинс, доцент в бизнес факултета към Университета Макмастър.
Тази седмица канадската медия BNN Bloomberg цитира икономисти, според които митата на САЩ могат да свият брутния вътрешен продукт (БВП) на Канада с 2-4% и да доведат до рецесия.
Отава се готви за ответни мерки
Канадските политици вече правят планове за американските вносни стоки, на които могат да наложат ответни мита, ако Тръмп все пак изпълни заплахите си. Вестник Global & Mail съобщи тази седмица, че Отава обмисля да наложи мита върху американските стомана, керамика, стъкло, цветя и портокалов сок от Флорида, както и върху някои други стоки.
Но въпреки краткосрочните сътресения в икономиките на двете страни, според икономиста от университета Макмастър, има един очевиден факт: „След 30 години Доналд Тръмп няма да е жив, но Канада ще си съществува“, казва Уилям Хъгинс.
Автор: Николас Мартин
Прочети цялата публикация