Какво ще направи Тръмп още в първите си дни като президент
Действията, които ще предприеме Доналд Тръмп в първите няколко дни като президент на САЩ, ще имат предимно символично значение. По всяка вероятност това ще бъде смесица от вътрешнополитически и външнополитически мерки. Той ще иска да покаже на гласоподавателите, че е сериозно решен да изпълни обещанията си и да демонстрира пред света силата на Америка.
Управление с президентски укази
За да потръгнат нещата бързо, Тръмп ще разчита на президентски укази - с тях се заобикаля нуждата от одобрение на Конгреса. Тези укази могат да покрият различни въпроси като национална сигурност или външна политика. Още на 20 януари ще го очакват навярно цял куп укази, които той само ще трябва да подпише.
Все пак указите не дават на Тръмп всеобхватни правомощия и могат да се използват само за да направляват действията на изпълнителната власт, казва Дан Малинсън, доцент по публична политика и администрация в Пенсилвания. Въпреки това тези правомощия могат “да бъдат и с доста широк обхват – например да са свързани с обещанието му да затвори границата”, казва той пред ДВ.
Имиграцията и масовите депортации
Още по времето на първата му предизборна кампания темата за границата към Мексико и нелегалните преминавания оттам беше основна за Тръмп. По време на първия си мандат той искаше да завърши изграждането на стена между двете държави и да накара Мексико да плати за нея.
Четири години по-късно спирането на незаконната миграция беше един от основните въпроси, заради които Тръмп беше преизбран. Вероятно той ще възобнови политиката на “оставане в Мексико”, която изисква от търсещите убежище да изчакват на територията на Мексико, докато се обработват молбите им за имиграция. За тези, които вече са влезли в САЩ нелегално, той настоява за масова депортация, която щяла да е най-голямата в историята на страната и обявява, че първо ще бъдат депортирани престъпниците, а после и останалите мигранти без легално разрешително. Въпреки всички намерения и укази за ускоряване на депортациите, осъществяването им ще изисква време и подкрепата на местните и щатските власти. А ще има и правни предизвикателства.
В допълнение към борбата срещу незаконната имиграция Тръмп вероятно ще затрудни и законната миграция, включително като направи получаването на разрешителни за работа, зелени карти и визи по-трудно и по-скъпо. Това може да засегне квалифицираната работна ръка и студентите в университетите.
В свое интервю пред „Meet the Press“ Тръмп потвърди, че смята да преустанови даването на гражданство по рождение - това щяло да бъде приоритет още от първия му ден като президент. То обаче може да се окаже доста трудно, тъй като принципът, че всеки, който е роден на територията на САЩ, автоматично става американски гражданин, е залегнал в Конституцията.
Заплахи за по-високи мита на вносните стоки
Търговията е друга област, на която Тръмп обръща голямо внимание. Неотдавна той предложи 10% мито за всички стоки, които влизат в САЩ. А за Мексико, Канада и Китай, тоест за най-големите търговски партньори на страната, Тръмп е предвидил още по-високи мита.
“Все още не е ясно до каква степен това ще се случи и дали заплахата за обмитяване не се използва, за да се подтикнат някои държави към търговски преговори”, каза Малинсън. Въпреки това, въз основа на досегашната си практика, той смята, че Тръмп ще въведе поне някои нови мита. Макар че президентът има правомощията да налага мита върху конкретни категории от вноса, въвеждането на общи мита върху всички стоки би било по-сложно. Подобен ход би предизвикал хаос и би бил оспорим в съда.
Освен това митата биха могли да задълбочат вътрешните проблеми. “Гневът срещу инфлацията помогна на Тръмп да спечели президентския пост, но той може бързо да загуби общественото благоволение, ако икономическата му политика повиши цените или спъне икономиката“, казва Малинсън.
Напускане на Парижките споразумения за климата
Околната среда не е толкова важна за американските избиратели, колкото икономиката или миграцията, но въпреки това Тръмп я е взел на прицел. По време на първия си мандат като президент той изтегли САЩ от Парижкото споразумение, което има за цел да намали въглеродните емисии. Джо Байдън отмени това решение и се присъедини отново към договора още в първия ден на мандата си. Сега Тръмп обаче обещава да разшири добива на суров петрол. Тъй като той се фокусира върху фракинга и изкопаемите горива, няма да е изненада, ако отново оттегли страната от споразумението за климата.
Тръмп показа ясно, че се отнася отрицателно към възобновяемите енергии и производството на електромобили. Това отношение може да доведе и до други укази, които да отменят защитата на околната среда и да забавят реализацията на проектите за възобновяема енергия.
Амнистии на осъдените за щурма на Капитолия
Правото на президента да помилва осъдени за федерални престъпления чрез амнистия също може да влезе в сила от първия ден. Тръмп даде да се разбере, че ще помилва повечето от стотиците хора, които бяха осъдени за щурма на Капитолия в САЩ на 6 януари 2021 година.
Въпросът дали Тръмп ще помилва самия себе си за някои деяния, наказуеми по федералното право, остава открит. “Президентите встъпват в длъжност с усещане за власт и политически капитал, но тези неща бързо намаляват”, заключава Малинсън. “Той не може да се кандидатира отново през 2028 г., така че всичко, което иска да постигне, трябва да се случи за един мандат.”
Автор: Тимъти Руукс
Прочети цялата публикация