Fakti.bg | 21.01.2025 15:59:34 | 15

Завръщането на "краля": Тръмп пише история

"Америка на първо място" може да означава и американски империализъм, а това е доста притеснително, пише АРД по повод на първите стъпки на новия американски президент и дадените от него заявки.

"Завръщането на краля” - така Илон Мъск отбеляза връщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Най-богатият човек на света ще играе важна роля в новия мандат на американския президент. Идеята е Мъск да ограничи бюрокрацията във Вашингтон и да направи работата на администрацията по-ефективна, припомня АРД. За компенсация Мъск навярно ще може да разчита на добри договори с държавата.

Фактът, че Тръмп обяви, че предстои американска космическа мисия до Марс в речта си при встъпването в длъжност, вероятно е било музика за ушите на директора на частната космическа компания СпейсЕкс.

Историята се пренаписва

"Кралят” не само пише история, но и я пренаписва, посочва в тази връка АРД. Тръмп вече помилва осъдените за щурма на Капитолия, които се опитаха да възпрат мирното предаване на властта във Вашингтон преди четири години. Всички те вярваха в измислицата за "откраднатите" избори.

Вчера завърналият се "крал" на Америка беше посрещнат с бурни аплодисменти не само от поддръжниците си в Capitol One Arena, но и от съпартийците си в сградата на Капитолия. Републиканската партия никога не е била толкова обединена, каза Тръмп и, като никога, това не е преувеличение.

Завръщането на шоумена

Шоуменът също се завърна - всяка стъпка на Тръмп в първия ден от втория му мандат беше придружена от камери. Никога преди американски президент не е подписвал декрети пред най-лоялните си привърженици в спортна зала, след което да даде пресконференция. Тръмп няма да е "диктатор за един ден”, заяви самият той. Новият американски президент каза, че вярва в неприкосновеността на правото на глас. Надеждата е, че ще продължи да вярва в това, пише АРД.

След изненадващо категоричната си изборна победа Тръмп вече няма никаква причина да всява съмнение в това как функционира американската демокрация. Всички погледи бяха насочени към него, когато в първия си ден като президент на САЩ той изпълни редица свои предизборни обещания - оттегли страната от Парижкото споразумение за климата и СЗО, отмени регулациите, които налагаха ограничения на добиването на изкопаеми горива и обяви извънредно положение на границата. Обещано и изпълнено - това искаха гласоподавателите. Все пак, това си е тяхната държава.

Сделки, сделки, сделки

По-притеснително е онова, което Доналд Тръмп разкри за външнополитическата си стратегия. Идеята, че "Америка на първо място" може да означава и американски империализъм, е притеснителна. След някои от последните изявление на Тръмп мнозина вече си представят как американският флаг се развява над Панамския канал, Гренландия, Канада или дори на Марс. Но ще се случи ли всичко това действително? Или Тръмп си изгражда заплашителен контекст, който му осигурява по-добра позиция за преговори?

Изглежда, че заплахите с мита за Мексико и Канада изпълняват тази функция - идеята е да се защити границата и да се ограничат наркотрафикът и трафикът на хора, пише АРД. Европейците ще се очаква да купуват американски петрол. Тогава мита за тях няма да има, намеква Тръмп. Всичко ще бъде изцяло по неговите условия. Кралят на сделките също се завърна, посочва още изданието.

Всичко при Тръмп идва неочаквано. Дали е сериозен в намеренията си? Ще направи ли нещо добро все пак? Мир в Украйна? Това е едно обещание, което Тръмп не успя да изпълни в първия ден от втория си мандат - край на войната срещу Украйна в рамките на 24 часа, посочва още АРД.

Прочети цялата публикация