Fakti.bg | 01.02.2025 05:39:09 | 25

"Няма пари": Предлагат такса "включване" за новите членки на ЕС, обмисля се и увеличаване на вноската

Полският министър на финансите и регионалната политика Катаржина Пелчинска-Налец предложи да се въведе такса за присъединяване към Европейския съюз (ЕС), съобщава Euractiv.

Източниците на медията подчертават нестабилната бюджетна ситуация в страните от блока и спешната необходимост от намиране на нови източници на доходи. Обмисля се и вариантът за увеличаване на вноските за страните членки на ЕС.

Полският министър призовава за "всеобхватна инвестиционна политика" в Европа Тя също така предложи въвеждането на цифров данък и създаването на общ инвестиционен фонд като възможност за попълване на бюджета.

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще поиска от страните членки на НАТО да увеличат разходите за отбрана до пет процента от БВП. Според него подобна мярка за развитието на Северноатлантическия алианс „трябваше да бъде взета отдавна“.

Държавите членки на ЕС трябва да увеличат разходите за отбрана, за да бъдат в крак със заплахите, пред които е изправен континентът, предупреди върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, предаде Би Би Си, цитирана от БТА.

Калас, която беше министър-председател на Естония до юли 2024 г., каза, че "всяко евро, похарчено за училище, здравеопазване и социални помощи [е] уязвимо“, ако блокът не поддържа силна отбрана.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше прав да критикува разходите на Европа, които са средно 1,9%, добави тя.

Калас също така посочи, че Русия харчи 9% от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за отбрана и каза, че разходите на Европа "очевидно не са достатъчни" в светлината на войната в Украйна.

"За да предотвратим войната, трябва да харчим повече, това е ясно", каза тя в програма на Би Би Си.

Калас зопълни, че държавите членки също трябва да работят заедно, за да "притиснат" Русия икономически, и намекна за нов пакет от санкции следващия месец, за да отбележи три години от войната в Украйна.

ЕС трябва да бъде "креативен" по отношение на ограничаването на "способността на Русия да води тази война", каза тя, добавяйки, че оказването на натиск върху руския президент Владимир Путин "е начинът да се сложи край на тази война, защото Путин е този, който я започна".

Преди да поеме поста в ЕС миналия декември, Калас многократно призоваваше за по-високи нива на разходите за отбрана, докато беше първата жена министър-председател на Естония, припомня Би Би Си.

Прочети цялата публикация