Светослав Иванов: Илон Мъск, бюджетът и емирите
Доналд Тръмп ще съкрати милиони държавни служители, а на други ще намали заплатите. Как ще се случи това трябва да измисли Илон Мъск, който е назначен с ранг на министър, отговарящ за "правителствената ефективност". Съкращенията вече започнаха. Сред държавната администрация на САЩ цари ступор и страх.
У нас - точно обратното. Уж поздравиха Тръмп за победата, уж искат на камината, пък правят точно обратното. Ще вдигат заплати на държавните служители в сектор сигурност, без да изискват никакви реформи или по-голяма ефективност. Опозицията подозира, че това се прави, защото никога не знаеш кога ще дойдат пак избори.
Но и опозицията вече знае, че ако беше толкова лесно, всички пенсионери щяха да гласуват за онези, които увеличиха пенсиите. А сегашното увеличение в МВР мина с гласовете на цели четири партии. Как те ще си разделят заслугата при евентуални нови избори е въпрос с повишена трудност. Българската икономика започва да прилича все повече на икономиките на страните в Персийския залив. Централната власт определя целия ритъм на икономическата активност и е най-големият работодател. Само че там избори няма. А на стените висят портрети на емири и султани.
България, както знаем, петрол няма и все още по министерствата не са окачили портрети на българските емири, султани или везири, въпреки че много служители са разпределени на квоти - хората на тези, хората на онези.
Факт е обаче, че в някои отношения държавната служба носи по-високи доходи от частния сектор. А това вече е опасно. Не стига, че намаляваме, но и инвеститорите си тръгват. На всички ли работа ще даде държавата? Не беше ли конкуренцията в частния сектор двигателят на икономиката?
На този фон ще искаме доклад от Брюксел за готовността за еврото. Но преди това трябва да приемем бюджета. Защото без бюджет няма евро. На червено ли е хазната в момента или сме изпълнили критериите? Защото и двете ги чуваме, но едното изключва другото. Кое?
Ако започнем с отговора на този въпрос - това е едно добро начало. Просто трябва да кажете истината, без да си играете на политика. Защото нито в Брюксел, нито във Франкфурт са глупави и не четат противоречивите изказвания, които София излъчва всеки ден.
През 2022 г. Илон Мъск постна в профила си в Туитър снимка на Белоградчишките скали. Веднага група шегобийци публикуваха писмо, с което уж си запазил маса в местния ресторант. Това ни накара да си представим как ексцентричният милиардер, кръстил децата си на математически формули, пристига и сяда да боцне кебапче по кръчметата на Северозапада и да се диви на това колко хубаво се комбинира шкембе и чесън нa 9% ДДС.
Всъщност, това не е лоша идея. След като не посети Белоградчик, дали поне Мъск ще напише един български бюджет и да го вкара? Пък после може да си пратим и космонавтите. Не е лошо обаче междувременно да разберем истината за пътя, по който тръгват финансите на държавата, тоест - нашите пари.
Коментарът на водещия е публикуван на страницата на bTV
Прочети цялата публикация



Левски вдигна титлата на България! "Сините" получиха огромен бонус (ВИДЕО+СНИМКИ)
Павел Дуров: Френската прокуратура обвинява Х и Мъск в същите престъпления, извършвани от местното правителство
Мъск може да получи бонус от Tesla, който е три пъти повече отколкото струва Ford
НЛО или Илон Мъск? Конусовидни обекти осветиха небето над Канада
Илон Мъск искал да превърне OpenAI в машина за колонизация на Марс
Илон Мъск искал пълен контрол над OpenAI заради план за град на Марс на стойност $80 млрд.
OpenAI ще инвестира $50 млрд в разширяване на мощностите тази година, разкри Брокман в делото срещу Мъск
ChatGPT може да изчезне, ако Илон Мъск спечели делото
Бъдещето на неврохирургията: робот на Neuralink автоматизира имплантирането на мозъчен чип
xAI пусна Grok 4.3: по-евтин AI-модел с фокус върху агентските задачи и практическата ефективност
Предстоят най-силните магнитни бури за месец май
Град ще произвежда авокадо вместо цитруси, заради глобалното затопляне
Сладко парче история: Виенската приказка на Demel и Kaiserschmarrn
Енчо Керязов: Джиро д'Италия е шанс България да покаже най-доброто от себе си
БСП осъди нападение над младежи след честванията на 9 май в София
Когато земята се раздвижи: По следите на свлачището в Родопите
Многохилядно Велошествие стартира за да посрещне и приветства Джирото в София
Владимир Путин: Иран ни се доверява напълно и не без основание