При атентат в Москва раниха тежко основателя на батальона "Арбат" Армен Саркисян
Армен Саркисян, известен още като Армен Горловски, е бил тежко ранен в резултат на експлозия в елитния жилищен комплекс "Алените платна" в северозападната част на Москва, съобщиха за Интерфакс от правоприлагащите органи.
Според източник на RBC, радиоуправляемо взривно устройство е избухнало във фоайето на сградата. “Очевидно е, че взривът е бил подготвен предварително; каза събеседникът.
Следственият комитет образува наказателно дело, а московската прокуратура пое контрола върху разследването.
"Саркисян е хоспитализиран. Състоянието му се оценява като изключително тежко", каза източникът на агенцията.
Саркисян оглавява Федерацията по бокс на т.нар. Донецка народна република и е основател на един от доброволческите батальони в зоната на бойните действия в конфликта с Украйна - "Арбат".
При взрива е загинал охранител на Саркисян, а още трима са ранени - охранители и портиер.
Московската прокуратура каза пред журналисти, че агенцията "следи установяването на обстоятелствата около инцидента в жилищния комплекс на улица Авиационная".
На мястото на инцидента е пристигнал прокурорът на Северозападния административен район Максим Киселев. „Разследването на образуваното по този факт наказателно дело е под контрола на прокуратурата“, посочват от ведомството, без да уточняват по какъв член е образувано делото.
Столичното Главно следствено управление (ГСУ) на Следствения комитет на Руската федерация (СКР) съобщи, че е образувано наказателно дело във връзка с инцидента, без да уточнява класификацията на събитието.
„Следователи и криминалисти от столичния Следствен комитет, съвместно с оперативни служби, извършват оглед на местопроизшествието. Провеждат се следствени действия и оперативно-издирвателни дейности, насочени към установяване на всички обстоятелства около инцидента“, се казва в публикувано съобщение. в канала на GSU Telegram.
Според източник на RBC взривът е опитът за поръчково убийство.
Саркисян е споделял, че като малък се мести от Армения в Украйна, в Горловка (град, разположен на север от Донецк, през 2014 г. попадащ под контрола на ДНР. Русия включи региона в своя територия през есента на 2022 г.), където е живял „през целия си съзнателен живот“.
През 2022 г. той създаде батальон Арбат, или Арменски батальон, който е част от международната бригада Пятнашка. „Арменският батальон съществуваше и преди, под формата на отряд. Но сами разбрахме, че той няма нужда да остава изолиран. „Арменският батальон трябва да звучи силно“, каза командирът на бригадата Ахра Авидзба. През лятото на 2023 г. „Арбат“ подписа договор с руското министерство на отбраната, а негов командир стана Айк Гаспарян, служил преди това в ЧВК „Вагнер“.
През септември 2024 г. Следственият комитет на Армения заяви, че граждани на страната са вербувани в отряда с цел подготовка за завземане на властта в републиката.
"Арбат" нарече обвиненията пропаганда, насочена срещу Русия.
Прочети цялата публикация




Руският въздушен терор в Украйна продължава: Нови жертви и ранени при среднощни удари
Кой е украинският олигарх, който стана мишена на атентат в Монако
Украински дронове атакуваха руски региони тази нощ
Два автобуса се сблъснаха и раниха 40 души в Чехия
Нова вълна от атаки с дронове в Русия: Един загинал и трима ранени в Самарска област, поразен е жилищен блок в Тулска област
Взривът в Монако: Разследването се заплита
Украинката, издирвана за атентата в Монако, е била намерена мъртва с огнестрелни рани в главата. Задържаха офицер от украинското разузнаване
Официални обвинения в САЩ: Подведоха под отговорност 8 души за осуетения кървав атентат в Белия дом
Бизнесменът Ермолаев излезе от кома след взрива в Монако
Нови украински атаки, две ключови руски пристанища на прицел
Намериха 11-годишната Наталия, пастрокът й е задържан
Домът на футбола (23.07.2026)
Пожар край бивш завод на изхода на Асеновград
Роналдо и Роберто Карлош си купиха футболен клуб в Бразилия
Вратарят на ЦСКА 1948: Имахме много положения, дано всичко си дойде на мястото на реванша
Димитров: Късметът не беше на наша страна
Наставникът на Апоел Тел Авив: Лудогорец е ниво Шампионска лига
Правителствен кораб от времето на социализма става изкуствен риф в Черно море (ВИДЕО+СНИМКИ)
Георги Костадинов: Това беше горд и европейски Левски