Fakti.bg | 03.02.2025 13:58:49 | 19

Руската армия e превзела 430 кв. км украинска територия през януари

Руската армия е превзела 430 квадратни километра украинска територия през януари тази година и напредва към важния логистичен център Покровск, съобщава Франс прес, позовавайки се на анализ, базиран на данни от американския Институт за изследване на войната, предава БТА.

Агенцията отбелязва, че през януари се наблюдава известно забавяне на темпото на руската офанзива в сравнение с предишните месеци. През декември руските сили са завзели 476 кв. км, а през ноември – рекордните 725 кв. км.

Повече от 80% от напредъка през януари е в Донецка област, където руските войски се опитват да превземат ключовия град Покровск. Силите на Москва са само на около два километра от този важен логистичен възел, като се приближават както от юг, така и от изток.

В допълнение, руската армия е напреднала с около 50 кв. км на североизточния фронт близо до град Купянск.

През август миналата година украинските сили предприеха голяма офанзива в руската Курска област, като превзеха близо 1300 кв. км за две седмици. Въпреки това, през януари, територията, контролирана от Киев в Курска област, започна да се съкращава. На 31 декември тя е била 483 кв. км, а в края на януари намаля до 442 кв. км, посочва Франс прес.

Данните за тези калкулации се базират на ежедневните доклади на Института за изследване на войната, който събира информация от двете страни в конфликта и анализира сателитни изображения.

Прочети цялата публикация