Fakti.bg | 05.02.2025 09:03:24 | 15

Тръмп заяви, че американската армия ще влезе в Газа: задава ли се етническо прочистване

Президентът Доналд Тръмп иска САЩ да завладеят ивицата Газа и да я развият икономически. Доколко това е реалистично, е под въпрос - във всеки случай този ход едва ли ще успокои настроенията в кризисния регион, съобщи "Зюддойче цайтунг", пише БТА в прегледа на печата.

От няколко дни насам многобройни снимки и видеоклипове показват как десетки хиляди палестинци се връщат пеша в северната част на ивицата Газа. Но Доналд Тръмп има друга идея. "САЩ ще превземат ивицата Газа", заяви американският президент за всеобщо учудване снощи във Вашингтон, а до него стоеше израелският премиер Бенямин Нетаняху, първият държавен гост след встъпването му в длъжност. "Виждам дългосрочна позиция на собственост и виждам, че това ще донесе голяма стабилност на тази част от Близкия изток, а може би и на целия Близък изток", информира "Зюддойче цайтунг".

Тръмп предлага САЩ да възстановят ивицата Газа. В същото време двата милиона жители на до голяма степен разрушената зона трябва да получат "добро, свежо, красиво парче земя“. Къде и как, както и голяма част от тази фантазия, не е ясно, посочва вестникът. Вероятно те ще бъдат настанени от съседи като Египет и Йордания, за които Тръмп наскоро намекна. "Не мисля, че хората трябва да се върнат в Газа", каза той на пресконференцията с Нетаняху в Белия дом. "Те живеят като в ад, никой не би могъл да живее там." Единствената причина за завръщането им досега е, че "нямат алтернатива" - така го вижда той.

В. "Вашингтон пост" също се спира на идеята на Тръмп САЩ да "превземат" Газа и да изселят жителите ѝ за постоянно.

Според вестника това е първият показател за подхода на Тръмп към конфликта, който със сигурност ще разпали напрежение в региона, като се има предвид историята на изселването на палестинците от тяхната територия.

Президентът Доналд Тръмп предложи Съединените щати да заемат "дългосрочна позиция на собственик“ на ивицата Газа, допълва "Вашингтон пост", като преместят жителите ѝ на "добро, свежо, красиво парче земя" в друга държава .

"Вашингто пост" допълва, че след като изрази желанието си да претендира за Гренландия, Канада и Панамския канал, президентът Доналд Тръмп зашемети зрителите във вторник вечерта в Белия дом, където предложи окупация и възстановяване на опустошената от войната ивица Газа под ръководството на САЩ. Усмихнатият израелски министър-председател Бенямин Нетаняху, който стоеше редом с Тръмп, похвали президента за "готовността му да мисли извън рамките на обичайното".

Сред многото въпроси, които висят над вижданията на Тръмп за превръщането на ивицата Газа в блестяща "Ривиера на Близкия изток", е какво ще се случи с нейните 2 милиона палестинци, травмирани от месеци на война, отбелязва "Вашингтон пост". Тръмп беше категоричен в убеждението си, че те трябва да напуснат територията, и изглежда смяташе, че много от тях няма да се върнат - или дори не бива да се връщат. Съединените щати, по думите на самия Тръмп, ще заемат „дългосрочна позиция на собственик“ на Газа.

Преди разговора на Тръмп с Нетаняху съвместно изявление на арабските държави отхвърли исканията на Белия дом Египет и Йордания да приемат населението на Газа. Сега те са оставени да се борят с желанието на Тръмп да направи нещо, което може да се равнява на етническо прочистване на територията , ход, който Тръмп предположи, че може да бъде наложен с присъствието на американски войски, отбелязва вестникът.

"Мечтите на Тръмп за "собственост" върху Газа се прибавят към списъка му с имперски стремежи" е заглавието, под което "Ню Йорк Таймс" отразява казаното от американския президент.

Някога критик на изграждането на нации, сега президентът предвижда да завладее близкоизточния анклав, да прогони палестинското население и да го превърне в „Ривиерата на Близкия изток“, посочва вестникът.

"Ню Йорк таймс" описва удоволствието, което Тръмп изпитвал, докато министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху хвалел неговата "готовност да мисли нестандартно". Но когато ставаше въпрос за Газа, мисленето на Тръмп във вторник беше толкова нестандартно, че не беше ясно дали той изобщо знае, че има стандарти, отбелязва вестникът.

Съобщението на Тръмп, че възнамерява да поеме контрола над Газа, да изсели палестинското население и да превърне крайбрежния анклав в "Ривиерата на Близкия изток", беше нещо, което може би би казал, за да получи гласност в "Шоуто на Хауърд Стърн" преди едно-две десетилетия. Провокативно, интригуващо, необичайно, скандално - и съвсем не президентско, допълва "Ню Йорк Таймс".

Но сега, по време на поредния си мандат в Белия дом, Тръмп лансира все по-нахални идеи за преначертаване на картата на света в традициите на империализма от XIX век. Първо беше купуването на Гренландия, после анексирането на Канада, възвръщането на Панамския канал и преименуването на Мексиканския залив. А сега той предвижда да завладее опустошената военна зона в Близкия изток, която никой друг американски президент не би искал.

Няма значение, че той не може да посочи нито един правен орган, който да позволява на САЩ едностранно да установяват контрол върху чужда територия, или че насилственото изселване на цялото население би било нарушение на международното право. Няма значение, че преселването на 2 милиона палестинци ще бъде огромно логистично и финансово предизвикателство, да не говорим за политическия взрив. Няма значение, че това със сигурност ще изисква много хиляди американски войници и вероятно ще предизвика още по-ожесточен конфликт, допълва "Ню Йорк Таймс".

Предложението на Тръмп ще наруши десетилетията на политиката на САЩ и ще предизвика възмущение в арабския свят, където съюзниците на Вашингтон отдавна предупреждават срещу принудителното разселване на палестинци, посочва "Файненшъл таймс".

Египет и Йордания вече отхвърлиха плановете на Тръмп за преселване на палестинци извън Газа, след като миналия месец президентът на САЩ заяви, че е време да се "изчисти" анклавът.

Арабите смятат, че подобни стъпки приличат на тези от 1948 г., когато стотици хиляди палестинци са били принудени да напуснат домовете си или са избягали по време на боевете, съпътстващи създаването на Израел. Палестинците наричат този период Накба, или катастрофа.

Принудителното разселване на палестинците ще разтревожи и западните съюзници на САЩ, които отдавна подкрепят решението за две държави в продължителния палестинско-израелски конфликт, посочва "Файненшъл таймс".

Но във вторник Тръмп изрази засилена ангажираност като описа Газа като "място на разрушения" и заяви, че очаква Кайро и Аман, които получават големи суми американска помощ, да приемат палестинците.

"Файненшъл таймс" отбелязва, че арабските и европейските сили се надяват крехкото прекратяване на огъня и споразумението за заложниците между Израел и палестинската войнствена групировка "Хамас" да доведат до окончателен край на войната, което ще позволи да започне възстановяването на ивицата Газа.

Но, допълва вестникът, Тръмп заяви: "Ако успеем да намерим подходящото парче земя или множество парчета земя и им построим наистина хубави места с много пари в района . Мисля, че това би било много по-добре, отколкото да се върнат в Газа, която е имала само десетилетия и десетилетия на смърт“.

Като първа ответна реакция на идеята на Тръмп дойде изявлението на Саудитска Арабия, че няма да установи връзки с Израел без създаването на палестинска държава, информира "Гардиън".

Саудитска Арабия заяви, че няма да установи връзки с Израел без създаването на палестинска държава, което противоречи на твърдението на президента Доналд Тръмп, че Рияд не е поискал палестинска родина, когато заяви, че САЩ искат да превземат ивицата Газа.

Саудитска Арабия отхвърля всякакви опити за изселване на палестинците от техните земи, се казва в изявление на външното министерство на Саудитска Арабия от днес, като се добавя, че позицията ѝ спрямо палестинците не подлежи на преговори.

Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман е потвърдил позицията на кралството по "ясен и категоричен начин", който не допуска никакво тълкуване при никакви обстоятелства, се казва в изявлението, допълва "Гардиън".

Прочети цялата публикация